کاشت زنجبیل در منزل | چگونه در خانه زنجبیل بکاریم و نگهداری کنیم ؟؟

چطور در خانه زنجبیل بکاریم ؟؟ (آموزش کاشتن زنجبیل در منزل)

چگونه در خانه زنجبیل بکاریم ؟ پرورش و رشد زنجبیل آسان و با ارزش است. پس از کاشت زنجبیل برای تبدیل شدن به یک ماده خوشمزه و تن،، به چیزی جز آب و زمان احتیاج ندارد. این مقاله راهنما روی گونه های خوراکی تمرکز دارد، اما بیشتر گیاهان زینتی گل زنجبیل هم در شرایط مشابه رشد می کنند. برای آموزش کاشت زنجبیل در خانه به صورت گام به گام و تصویری با ما همراه باشید.

بسم الله الرحمن الرحیم 

آموزش کاشت و نگهداری از زنجبیل در خانه

 

قسمت اول: کاشت زنجبیل

 1. در اوایل بهار شروع کنید.

زنجبیل یک گیاه گرمسیری است که در یخ زدگی زنده نمی ماند. اگر در مناطق استوایی زندگی می کنید، پس از آخرین یخبندان ، یا در آغاز فصل بهار گیاه را بکارید. اگر در منطقه سردسیر زندگی میکنیم، می توانید گیاه را در داخل خانه پرورش دهید.

آموزش کاشتن زنجبیل در مزرعه

کاشت زنجفیل (۱)

 

 1. گیاه زنجبیل خود را انتخاب کنید.

گونه های زیادی از زنجبیل وجود دارد. برای رشد رایج ترین نوع خوراکی، Zingiber officinale ، تمام آنچه نیاز دارید خرید ریشه زنجبیل از فروشگاه های مواد غذایی است. گیاهان زنجبیل زینتی را می توانید در یک گلخانه پیدا کنید، اما اینها غالباً غیرقابل خوردن هستند. اگر می توانید زنجبیل ارگانیک بخرید. زنجبیل غیر ارگانیک ممکن است با یک مهار کننده رشد ترکیب شده باشند. بعضی از باغداران می دانند که خیساندن زنجبیل در آب گرم در طول شب باعث تحریک گیاهان مهار شده می شود. بیشتر گونه های زینگ‌بر تحت شرایط مشابه رشد می کنند، اما برای بهترین نتیجه دستورالعمل های مربوط به آن را دنبال می کنید.

نحوه پرورش گیاه زنجبیل

کاشت زنجفیل (۲)

 

 1. زنجبیل ها را به چند قسمت (اختیاری) برش دهید.

اگر دوست دارید بیش از یک گیاه پرورش دهید، زنجبیل را با یک چاقوی ضد آب برش دهید. هر قطعه حداقل باید دارای ۱ اینچ (۲.۵ سانتی متر) عرض باشد که می توانید آن را در یک گیاه جداگانه رشد دهید. پس از برش، قطعات را به مدت چند روز در محل خشک بگذارید تا اجازه بهبودی پیدا کنند. آنها یک کالوس محافظ بر روی سطح بریده شده تشکیل می دهندکه خطر عفونت را کاهش می دهد. هر قطعه زنجبیل به ۸ اینچ (۲۰ سانتی متر) فضا نیاز دارد. در صورت نیاز به صرفه جویی در فضا، از قطعات بزرگتر استفاده کنید. یک قطعه با تعداد بیشتر زنجبیل احتمال جوانه زدن بالاتری دارد.

روش کاشتن زنجبیل در منزل

کاشت زنجفیل (۳)

 

 1. خاک را آماده کنید.

زنجبیل روی خاک با کیفیت و خوب رشد می کند. مخلوط کردن خاک باغ با مقدار مساوی کود خوب عالی است. باید این ترفند را انجام دهد.

اگر خاک شما از خاک رس بی کیفیت و یا سنگین است، به جای آن، خاک گلدان غنی بخرید. اگر می خواهید تعداد چشم های زنجبیل را بیشتر کنید، می توانید با یک سینی پر از خزه یا الیاف نارگیل شروع کنید. این مواد خیلی خوب تخلیه می شوند و از پوسیدگی گیاهان جوان جلوگیری می کنند.

پس از تشکیل برگ و ریشه، لازم است زنجبیل را داخل خاک قرار دهید، در غیر اینصورت می تواند برای گیاه آسیب زا باشد. دمای ایده آل برای جوانه زدن زنجبیل ۷۰ درجه فارنهایت است، بنابراین ممکن است نیاز به استفاده از یک تشک حرارتی یا منبع گرمای دیگری داشته باشید تا خاک دارای درجه حرارت مناسب شود. بیشتر گیاهان باغ را دوست دارند، و زنجبیل هم خاک های ملایم را ترجیح می دهد. اگر خاک منطقه شما قلیایی است، با استفاده از کیت pH فروشگاهی باغ، آن را بین ۶.۱ و ۶.۵ pH تنظیم کنید.

کاشت زنجبیل در منزل

کاشت زنجفیل (۴)

 

 1. مکان مناسب را انتخاب کنید.

زنجبیل سایه جزئی یا مناطقی را که فقط آفتاب صبحگاهی دارند و دور از ریشه های بزرگ هستند را ترجیح می دهد. محل رو به رشد باید از باد در امان باشد و رطدبت داشته باشد، اما باتلاق نباشد. اگر گیاه زنجبیل هنوز جوانه نزده است، باید دمای خاک را گرم کنید – در حالت ایده آل دنای بین ۷۱ و ۷۷ درجه فارنهایت (۲۲-۲۵ درجه سانتیگراد) مناسب است. در صورت پرورش زنجبیل در گلدان ها، یک گلدان حداقل ۱۲ اینچ (۳۰ سانتی متر) عمق انتخاب کنید. یک گلدان پلاستیکی بهتر از تراکوتا است، البتع تا زمانی که تعداد زیادی سوراخ زهکشی داشته باشید. سعی کنید زنجبیل را در مکانی کاشت کنید که روزانه دو تا پنج ساعت از نور مستقیم خورشید دریافت کند.

نحوه کاشتن زنجبیل تصویری

کاشت زنجفیل (۵)

 

 1. گیاه زنجبیل را بکارید.

هر قطعه زنجبیل را ۲-۴ اینچ (۵-۱۰ سانتی متر) در زیر خاک سست کاشته کنید، تا به سمت بالا جوانه بزند. در صورت کاشت در ردیف ها، هر قطعه ۸ اینچ (۲۰ سانتی متر) را از یکدیگر دور نگه دارید. اگر در گیاه را در گلدان ها کاشت می کنید، در هر گلدان بزرگ یک قطعه کاشت کنید (قطر ۱۴ اینچ ۳۵/ سانتی متر).

کاشت زنجبیل در خانه

کاشت زنجفیل (۶)

 

قسمت دوم: مراقبت از زنجبیل در حال رشد

 1. خاک را مرطوب نگه دارید.

بلافاصله پس از کاشت، آب را به آرامی درست قبل از خشک شدن کامل خاک به گیاه بدهید. روزانه خاک و آب آن را چک کنید. خاک آلوده به سرعت گیاهان را پوسیده می کند، بنابراین اگر آب به سرعت تخلیه نشود، باید آب را کاهش دهید یا زهکشی خاک را بهبود ببخشید.

کاشتن زنجبیل در خانه

کاشت زنجفیل (۷)

 

 1. مراقب جوانه زنی باشید.

زنجبیل بخصوص در خارج از مناطق استوایی به آرامی رشد می کند. اگر خوش شانس باشید، ممکن است جوانه در طی چند روز ظاهر شود اما حداقل دو هفته صبر کنید. به همان روش آبیاری بعد از جوانه زدن هم ادامه دهید.

کاشت زنجبیل در گلخانه

کاشت زنجفیل (۸)

 

 1. ماهانه (اختیاری) کود دهید.

اگر زنجبیل در خاک غنی باشد، به خصوص اگر مخلوط کود در آن به کار رفته باشد، کود خالص لازم نیست. ابتدا خاک را آزمایش کرده و به همین ترتیب کود دهید. اگر خاک ضعیف است یا می خواهید عملکردش را بهبود بخشید، با مقدار کمی کود مایع کامل، هر ماه آن را کوددهی کنید.

کاشتن زنجبیل به صورت گام به گام

کاشت زنجفیل (۹)

 

 1. به زنجبیل در فضای باز (اختیاری) کود گیاهی بدهید.

زمانی که زنجبیل جوانه زده است، کود آن را گرم نگه دارید که با علف های هرز مبارزه می کند، که به راحتی می تواند رشد کند. اگر دمای خاک در طی فصل رشد کمتر از ۵۰ درجه فارنهایت (۱۰ درجه سانتیگراد) باشد، لایه ضخیم از کود گیاهی ضروری است.

کاشت زنجبیل در باغچه

کاشتن زنجبیل (۱)

 

 1. بگذارید خاک خشک شود، زیرا ساقه ها از بین می روند.

ساقه گیاه زنجبیل در اواخر تابستان یا اوایل پاییز زرد می شود، زیرا دما کاهش می یابد. میزان آب دادن را کاهش دهید، زیرا به محض اینکه آب زیاد شود، ساقه ها از بین می‌روند، پس آب اضافی را قطع کنید. گیاه زنجبیل ممکن است تا دو سال بعد از کاشن گل ندهد، مخصوصاً اگر فصل رشد کوتاه باشد.

چگونه زنجبیل بکاریم

کاشتن زنجبیل (۲)

 

 1. بگذارید گیاه قبل از برداشت بالغ شود.

اگر اجازه دهید زنجبیل در فضای باز رشد کند، طعم بسیار قوی تری ایجاد می کند. بعد از اینکه ساقه ها مردند و حداقل ۸ ماه پس از کاشت، ساقه زیرزمینی زنجبیل را حفر کنید. قطع کردن قطعات زنجبیل برای پخت و پز، گیاه را از بین نمی برد. زنجبیل جوان گاهی اوقات ۳-۴ ماه بعد از کاشت، معمولاً برای ترشی هم در نظر گرفته می شود. زنجبیل جوان به دلیل پوست نازک تر، به راحتی کبود می‌شود. پس باید با دقت برداشت شود. برای برش گیاه، از یک چاقوی ضدعفونی شده استفاده کنید.

کاشت زنجبیل در گلدان

کاشتن زنجبیل (۳)

 

 1. برای هوای سرد آماده شوید.

فقط اگر در مناطق استوایی زندگی می کنید، آوردن زنجبیل در داخل خانه برای زمستان توصیه می شود. آن را در مکانی خشک و گرم نگه دارید. اگر زنجبیل را در فضای بیرون رها کردید، به محض اینکه درجه حرارت از زیر ۵۰ درجه فارنهایت (۱۰ درجه سانتیگراد) پایین بیاید، آن را با یک لایه ضخیم کود گیاهی بپوشانید. زنجبیل یک گیاه چند ساله در آب و هوای گرم است، اما به ندرت در یخ زدگی زنده می ماند.

چطوری در خانه زنجبیل بکاریم

کاشتن زنجبیل (۴)

 

پرسش و پاسخ در مورد کاشت زنجبیل در خانه

آموزش کاشت زنجبیل 

سوال ۱

از چه کودهایی باید برای گیاهان زنجبیل استفاده کنم؟

پاسخ

اولین قدم شناخت نیازهای خاک شماست. هنگام کاشت در فضای باز، می توانید کود اولیه با کود آلی را آهسته ترکیب کنید و یا از خاک با کمترین با کود استفاده کنید یا از کود مایع تا چند هفته استفاده کنید.

چجوری زنجبیل بکاریم

سوال۲

من چندین نیلوفر زنجبیل کاشته ام که برگ ها روی نوک ها و لبه ها زرد شده اند. آنها تا نیمه بعد از ظهر آفتاب کامل می گیرند و هر روز سیراب می شوند. آیا پیشنهادی دارید؟

پاسخ

آنها سایه جزئی را ترجیح می دهند. احتمالاً در معرض آفتاب سوختگی هستند. آنها همچنین به خاک مرطوب احتیاج دارند. قلمه گیاه را به محلی که کمی سایه است، ببرید و اطمینان حاصل کنید که زیاد آب نمی گیرید. مقدار کمی خاک بردارید و آن را در دست بگیرید. خاک را در دستتان نگه دارید و دستتان را باز و بسته کنید، اگر بعد از باز کردن دستتان، خاک شکل خود را حفظ نکند، یعنی خیلی خشک است اما اگر مانند گِل به دست شما بچسبد، خیلی مرطوب است.

نحوه کاشت زنجبیل در باغچه

سوال۳

آیا می توانم زنجبیل خوراکی معمولی خریداری شده از مغازه های سبزیجات را پرورش دهم؟

پاسخ

بله، از این طریق می توان زنجبیل را پرورش داد.

زنجبیل را چگونه بکاریم

سوال۴

اکنون اوایل سپتامبر در کشور یونان می باشد و من ساقه های زیر زمینی زنجبیل را کاشته ام که طوری جوانه زده اند که گویی بهار است. چگونه می توانم در زمستان با آنها رفتار کنم؟ آیا تابستان می توانم آنها را برداشت کنم؟

پاسخ

بله. در ماه های سخت زمستان، آنها را در خانه پرورش دهید، سپس دستورالعمل های بالا را دنبال کنید تا موفقیت کسب کنید.

اموزش کاشت زنجبیل تصویری

سوال۵

در مقاله آمده است که افراد برای کمک به تحریک گیاهان مهار شده باید (۱) زنجبیل غیر ارگانیک را در آب گرم خیس کنند، و همچنین اگر (۲) بعد از برش، قطعات را برای چند روز در یک محل خشک قرار دهیم، به آنها اجازه تولید محافظ می دهد. کالوس را اول خشک کنیم یا خیس کنیم؟

پاسخ

ابتدا آنها را خیس کنید، در صورت تمایل برش داده و خشک کنید. اگر این کار را از راه دیگری انجام دهید، ممکن است کالوس محافظ نرم شوند.

زنجبیل را چطور بکاریم

سوال۶

شخصی به من ساقه گل زنجبیل داد – آیا کاشت آنها امکان پذیر است؟

پاسخ

زنجبیل از ساقه قابل رشد نیست. شما باید ساقه زیرزمینی (ریشه) داشته باشید.

روش کاشت زنجبیل در خانه

سوال۷

آیا زنجبیل فقط در فصول سرد رشد می کند؟

پاسخ

زنجبیل در تابستان-بهار کاشته می شود و در زمستان برداشت می شود. ۸ تا ۱۰ ماه برای بالغ شدن طول می کشد. در زمستان که برگ ها شروع به خشک شدن می کنند، زنجبیل را جمع کنید. همچنین می توان آن را در داخل خانه هم کشت کرد، جایی که گیاه چندان وابسته به فصل نیست.

چه موقع باید زنجبیل بکاریم

سوال۸

آیا گیاه زنجبیل برای آب و هوای بیابانی مانند گیاه موجاوه در جنوب غربی آمریکا مناسب است؟

پاسخ

زنجبیل در آب و هوای کویری، درجه حرارت را تحمل نخواهد کرد. شما نیاز به سایه و آبیاری متناسب با گیاه و خاک دارید.

چگونه در منزل زنجبیل بکاریم

سوال۹

آیا می توانیم آن را از بریدن گیاه دیگری رشد دهید؟

پاسخ

نمی توانید از قلمه های ساقه استفاده کنید، اما ساقه های زیرزمینی یا ریشه ها به گیاهان کوچکتر شکسته و تقسیم می شوند. قبل از کاشت حتماً با یک چاقوی تمیز، آنها را برش داده و قسمت های بریده شده را با یک قارچ کش ارگانیک غلیظ کنید تا از پوسیدگی جلوگیری شود.

زنجبیل رو میشه تو خونه کاشت ؟

سوال۱۰

آیا کاشت زنجبیل در زیر انواع خاصی از درختان بسیار مهم است تا سایه لازم به آن داده شود؟ یا می تواند در یک باغ آزاد و سایه محدود رشد کند؟ من در مناطق استوایی زندگی می کنم.

پاسخ

می توانید گیاهان زنجبیل و بامیه را مخلوط کنید. آنها به یکدیگر کمک می کنند. یک چشم زنجبیل را در کنار هر بذر / گیاه بامیه، در جهت مخالف خورشید بکارید.

 

نکاتی در مورد کاشت زنجبیل 

 • زنجبیل در برابر برخی آفات و بیماری ها آسیب پذیر است، به خصوص اگر آب زیادی نداشته باشد.
 • بهترین منبع مشاوره شما در مورد آفات،مراجعه به گلخانه ها و فروشگاه های کود و سم و یا دانشکده کشاورزی است.
 • زنجبیل حدود ۲-۳ فوت یا (۰.۶-۰.۹ متر) قد رشد می کند. برخی از انواع زینتی بسیار بلندتر می‌شوند.

 منبع wikihow / ترجمه اختصاصی سایت دلبرانه 

 

بیشتر بخوانید :

چگونه در خانه ریحان بکاریم و نگهداری کنیم ؟؟ 

چگونه در خانه گشنیز بکاریم و نگهداری کنیم؟؟ 

چگونه از گل فیل گوش در خانه نگهداری کنیم ؟؟

چگونه از لاکی بامبو در آب و خاک مراقبت کنیم ؟؟

چگونه از گل سانسویا در خانه مراقبت کنیم ؟؟


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.