ساندویچ پانل چیست و انواع ساندویچ پانل

Image result for ‫ساندویچ پانل‬‎

 

ساندویچ پنل چیست ؟

ساندویچ پنل  یا پنل کمپوزیت آلومینیم (ACP) و همچنین مصالح کمپوزیتی آلمینیومی (ACM)  از ترکیبات سبک و مرکبی تشکیل شده است که از دو طرف به دو لایه محدود شده است و در میان آن یک لایه عایق قرار دارد این عایق نرم و انعطاف‌پذیر است. ساندویچ پانل‌ها از موادی مانند پلی اورتان، پلی استایرن، پشم سنگ و پشم شیشه تولید می‌شوند.

تولید ، فروش و نصب ساندویچ پانل در دنیای امروزی گسترش یافته و بسیاری از کارفرمایان شرکت های دولتی و خصوصی و همچنین پروژه های بزرگ در جستجوی یک متریال خوب و ماندگار در محیط های کارگاهی و کارخانجات وکارگاههای تولیدی جهت پوشش سقف و پوشش دیوار بنا و یا سوله خود میباشند . از این رو ساندویچ پانل های سقفی و ساندویچ پانل های دیواری و در سردخانه ها از ساندویچ پانل های سردخانه ایاستفاده می گردد . قیمت ساندویچ پانل های تولیدی بسیار مقرون به صرفه بوده و به دلیل تعدد رنگ در ساندویچ پانل متریال محبوبی شناخته شده است . عایق فوم پلی یورتان و همچنین پشم سنگ و فوم پلی استایرن از انواع عایق های این متریال محبوب میباشد .

ساندویچ پانل متشکل از دولایه ورق گالوانیزه و یا ورق آلوزینک با هسته فوم پلی یورتانمیباشد که این متریال در انواع ساندویچ پانل دیواری , ساندویچ پانل سقفی , ساندویچ پانل سردخانه ای تولید می شود که هر یک بسته به نیاز مشتری در ضخامت های ۴ , ۵ , ۶ , ۸ , ۱۰ و ۱۵ سانتی متری تولید و به بازار عرضه می گردد .

لازم به توضیح است ساندویچ پانل از لحاظ ساختار به چند بخش تقسیم می گردد : ساندویچ پانل یکرو ورق یکرو فویل , ساندویچ پانل دورو فویل ,ساندویچ پانل یکرو ورق یکرو کاغذ , ساندویچ پانل دورو کاغذ و از لحاظ کلاس بندی به سه دسته B3 ساندویچ پانل معمولی , B2 ساندویچ پانل کند سوز و B1 ساندویچ پانل نسوز تقسیم میشود که عموما” بعنوان ساندویچ پانل های ضد حریق در بازار شناخته میشوند .

عموما ساندویچ پانل به دیوار یا سقف های کامل و مرکب اطلاق میشود که از بخش های زیر تشکیل میشود:

  1. لایه ی بیرونی و درونی که اخرین سطوح پانل از دو طرف و در واقع نمای کار می باشند
  2. عایق میانی یا هسته ی ساندویچ پانل که وظیفه ی برودت و عایق کاری را بر عهده دارد
  3. و اگر ساندویچ پانل به روش دیسکانتینیوز تولید شود یک لایه ی نازک از چسب مخصوص که لایه ی بیرونی و درونی را به یکدیگر میچسباند

مواد موجود در هسته ی ساندویچ پانل

Image result for ‫فوم عایق پلی یورتان‬‎

فوم عایق پلی یورتان (Polyurethane)

پلی یورتان مجموعه ای از پلیمرهای بسیار مهم است که به دلیل دارا بودن خواص فیزیکی خاص، ازجمله مقاومت در مقابل پارگی و سایش، قدرت کششی و چسبندگی بالا و مقاومت خوب در مقابل روغن ها، مصارف بسیار زیادی در صنایع مختلف دارد. همچنین سایر خواص پلی یورتان مانندمقاومت بسیار زیاد در مقابل خوردگی و مقاومت عالی در برابر نفوذ حرارت، برودت، رطوبت و صدا و نیز سبک بودن و خاصیت ارتجاعی بالا باعث شده است تا از این محصول در صنایع ساختمان سازی
در سراسر جهان، استفاده گسترده ای شود

Image result for ‫فوم عایق پلی استایرن‬‎

فوم عایق پلی استایرن (Polystyrene)

از لحاظ تکنولوژی تولید متفاوت با فوم پلی استایرن  (یونولیت) بوده ولی مواد اولیه آن همان پلی استایرن است. بدلایل بسیاری از جمله استحکام بالا، قدرت عایق بندی ، جذب آب پایین  و قیمت پایین است استفاده از فوم فشرده پلی استایرن از لحاظ خطر مواجهه با زلزله ، نفوذ گرما و سرما و همچنین جلوگیری از رطوبت ، آلودگی صوتی ، کپک زدگی ، نفوذ حشرات و موش باعث آسایش خیال ، مطلوبیت فضا و صرفه اقتصادی میگردد.و از معایب آن حساس به حرارت بالا و عدم مقاومت در مقابل آتش سوزی و انتشار شعله ومقاومت برشی پایین است .

Image result for ‫فوم عایق اکس پی اس‬‎

 فوم عایق اکس پی اس (xps) 

فوم بسیار محکم از پلی استایرن اکسترود شده می باشد که علاوه بر مقاومت بسیار بالای حرارتی ، رطوبتی و صوتی به واسطه دارا بودن سلولهای کاملا بسته از استحکام مناسبی  بر خوردار است و از لحاظ خطرات زلزله ، نفوذ گرما و سرما و همچنین جلوگیری از رطوبت ، آلودگی های صوتی  کپک زدگی ، نفوذ حشرات و موش . باعث آسایش خیال ، مطلوبیت فضا و ساختمان و صرفه جویی اقتصادی می گردد

Image result for ‫فوم عایق پشم سنگ‬‎

عایق پشم سنگ (rock wool) 

از بازالت تشکیل می شود. بازالت مهمترین ماده تشکیل دهنده پشم سنگ در ایران به فراوانی یافت می شود زیرا این ماده از فعالیت های آتشفشانی از گذشته های دور بجا مانده است. پشم سنگتحمل دمای بسیار زیادی را دارد و بعلت ضریب انتقال حرارتی بسیار کم به عنوان یک عایق حرارتی خوب بشمار می رود. پشم سنگ به علت ماده تشکیل دهنده آن در برابر آتش بسیار مقاوم است و همچنین محیطی را فراهم می آورد که از رشد حشرات و حیوانات موذی جلوگیری می نماید.

انواع پوشش های ساندویچ پانل یا لایه های بیرونی

  1. دو رو ورق گالوانیزه رنگی با ضخامت های مختلف از ۰٫۳ میلیمتر تا ۰٫۸ میلیمتر
  2. یک رو پوشش کاغذی با لایه ی مسلح الومینومی یا همان فویل الومینیومی و یک رو ورق گالوانیزه
  3. دو رو ورق آلوزینگ طرح دار با ضخامت های مختلف از ۰٫۳ میلیمتر تا ۰٫۸ میلیمتر
  4. یک رو فویل الومینیومی یک رو ورق آلوزینگ

 انواع ساندویچ پانل

ساندویچ پانل سقفی ساده

ساندویچ پانل سقفی پیچ مخفی

Image result for ‫ساندویچ پانل سقفی‬‎

ب – ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل دیواری ساده

ساندویچ پانل دیواری نر و مادگی

ساندویچ پانل دیواری پیچ مخفی

ساندویچ پانل قفل دار

Image result for ‫ساندویچ پانل دیواری‬‎

 

ج- ساندویچ پانل طرح سفال

ساندویچ پانل طرح سفال ساده

Image result for ‫ساندویچ پانل سفالی‬‎

چرا ساندویچ پانل

۱: عایق بسیار قوی انرژی

۲: سبک بودن در مقایسه با سایر مصالح

۳: قیمت تمام شده بسیار پاییین نسبت به مصالح سنتی

۴: قابل شستشو بودن

۵: نصب و اجرای آسان و سریع

۶: رنگ‌بندی‌های متنوع

۷: عایق صوتی مناسب

۸: مقاومت زیاد در برابر نیروهای برشی ناشی از زلزله

۹: افزایش عمر مفید سازه

۱۰: قابلیت انعطاف‌پذیری زیاد جهت استفاده در طرح‌های خاص

۱۱: مقاومت بالا در برابر حلالها و عدم خورندگی در محیط‌های بازی و اسیدی

موارد مصرف ساندویچ پانل :
ساخت کانتینر ، کانکس ، خانه پیش ساخته ،سوله ، سازه های فلزی ، کمپ اسکان موقت ، سقف آلاچیق و ….


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.