انشا عید غدیر | ۱۰ انشاء ، تحقیق و مقاله در مورد عید غدیر خم

عید غدیر خم از بزرگترین اعیاد مسلمانان به ویژه شیعیان است
ما اینجا ضمن تبریک این عید سعید ۱۰ تحقیق و انشا عید غدیر و در مورد تاریخ و فلسفه عید غدیر برای دانش آموزان گرد آوری کرده ایم
که تقدیم حضور شما میکنیم ، امیدوارم مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد

انشا عید غدیر | ۱۰ انشاء ، تحقیق و مقاله در مورد عید غدیر خم

انشا-عید-غدیر-۱۰

انشاء در مورد عید غدیر خم شماره ۱

موضوع انشا عید غدیر – مناسب کودکان

انشا عید غدیر 

به نام خدا

سال دهم هجرت بود و پیامبر از آخرین سفر حج خود باز می گشت، گروه انبوهی که تعدادشان را تا صد و بیست هزار رقم زده اند او را بدرقه می کردند تا این که به پهنه بی آبی به نام غدیر خم رسیدند. نیم روز هیجدهم ذی الحجه بود که ناگهان پیک وحی بر رسول خدا صلی الله علیه و آله  نازل شد و از جانب خدا پیام آورده که: «ای رسول آنچه از جانب پروردگارت بر تو نازل شده به گوش مردم برسان و اگر چنین نکنی رسالت او را ابلاغ نکرده ای و خداوند تو را از گزند مردمان حفظ خواهد کرد» پیامبر دستور توقف دادند و همگان در آن بیابان بی آب و در زیر آفتاب سوزان صحرا فرود آمدند

انشا عید غدیر کلاس پنجم

منبری از جهاز شتران برای پیامبر ساختند و رسول خدا بر فراز آن رفته و روی به مردم کردند. ابتدا خدای را سپاس فرموده و از بدیهای نفس اماره به او پناه جست و فرمود: ای مردم بزودی من از میان شما رخت بر می بندم، آنگاه می افزاید چه کسی بر مومنین در ارزیابی مصلحت ها و شناخت و تصرف در امور سزاوارتر است همه یک سخن می گویند خدا و پیامبر داناترند. رسول گرامی می فرماید: آیا من به شما از خودتان اولی و سزاوارتر نیستم و همگان یک صدا جواب می دهند که چرا چنین است. آنگاه فرمود: من دو چیز گرانبها در میان شما می گذارم یکی ثقل اکبر  که کتاب خداست و دیگری ثقل اصغر که اهل بیت منند.

انشا عید غدیر خم

مردم، بر آنان پیشی نگیرید و از آنان عقب نمانید. آنگاه دست علی (ع) را در دست گرفت و آن قدر بالا برد که همگان او را در کنار رسول خدا دیدند و شناختند.  سپس فرمود: خداوند مولای من و من مولای مؤمنان هستم و بر آنها از خودشان سزاوارترم. ای مردم هر کس که من مولا و رهبر اویم این علی هم مولا و رهبر اوست و این جمله را سه بار تکرار کرد و چنین ادامه داد: پروردگارا، دوستان علی را دوست بدار و دشمنان او را خوار.

تحقیق عید غدیر خم

خدایا علی را محور حق قرار ده و سپس فرمود: لازم است حاضران این خبر را به غایبان برسانند. هنوز اجتماع به حال خود باقی بود که دوباره آهنگ روح بخش وحی گوش جان محمد صلی الله علیه و آله را نواخت که:‌ «امروز دینتان را برایتان کامل نمودم و نعمت خود را بر شما به پایان رساندم و اسلام را به عنوان دین برایتان پسندیدم» و بدین سان علی (ع) از جانب خداوند برای جانشینی پیامبر (ص) برگزیده شد.

انشاء عید غدیر برای کودکان

انشا عید غدیر (۲)

انشاء در مورد عید غدیر خم شماره ۲

موضوع انشا عید غدیر – مناسب کودکان 

انشا عید غدیر 

به نام خداوند بخشنده مهربان

عید غدیر خم یکی از بزرگترین و مهم ترین اعیاد مسلمین است روزی که در آن حضرت محمد (ص) در حجهالوداع، علی را ولی پس از خود اعلام کرد.این واقعه و حدیث غدیر در کتاب های شیعه و بسیاری کتاب های اهل سنت نقل شده است.

«غدیر خم» نام ناحیه‌ای در میان مکه و مدینهاست که بر سر راه حاجیان قرار دارد و به خاطر وجود برکه‌ای در این محل که در آن آب باران جمع می‎شده‌است، به این نام شهرت یافته‌است  و اما ماجرای غدیر خم بدین صورت است که از آغاز ذی‌القعده سال دهم هجری که آخرین سال زندگانی پیامبر بود، به همه مناطق مسلمان‌نشین و ایل‌ها و قبیله‌های مسلمان عربستان خبر داد که وی در این ماه به مکه معظمه خواهد رفت و حج به‌جای خواهد آورد و بدین‌ترتیب بزرگ‌ترین اجتماع مسلمانان شکل گرفت، که به حجهالوداع معروف است.

انشا درباره عید غدیر

با پایان حج محمد به سرعت دستور حرکت جهت اجتماع در غدیر خم را دادند. حتی ۱۲۰۰۰ از اهل یمن – که برای رفتن به وطن خود باید راه دیگری را می‌رفتند – به دستور او با کاروان مسلمانان همراه شدند. در میان راه مکه و مدینه در غدیر خم، آیه قرآن فروفرستاده شد:«ای پیامبر! آن چه را از سوی پروردگارت بر تو نازل شده [به مردم] برسان. اگر این کار را نکنی، رسالت الهی را به انجام نرسانده‌ای و خداوند از مردم نگاهت خواهد داشت.∗∗»در پی نزول این آیه، پیامبر دستور داد همه کاروانیان در آن محل گرد هم آیند، و در همان‌جا پیامبر خطابهٔ طولانی غدیر را ایراد کرد.

انشا در مورد عید غدیر خم

پس از پایان خطابه، این آیه بر پیامبر فرو فرستاده شد: امروز کافران از دین شما ناامید شدند. پس از آنان نهراسید و از من (پروردگار) بترسید. امروز دینتان را برایتان کامل کردم و نعمتم را بر شما تمام داشتم و اسلام را به‌عنوان دینتان پسندیدم. در روز عید غدیر مسلمانان به دیدن سید هایی که می شناسند رفته و این عید را به آنها تبریک می گویند.

انشا در مورد عید غدیر

انشا عید غدیر (۳)

انشاء در مورد عید غدیر خم شماره ۳

موضوع انشا عید غدیر – مناسب کودکان 

انشا عید غدیر 

به نام خدای هستی آفرین

«غدیر» در زبان عربی به معنی گودال و «خم» نام محلی نزدیک منطقه «جحفه» است. که در آن روزگار چشمه‌ای روان و درختانی کهنسال داشت. به دلیل موقعیت سوق الجیشی «غدیر خم» حاجیان شهرها و سرزمین‌های مختلف عربستان پس از انجام مناسک حج و هنگام بازگشت به شهر و دیارشان در این منطقه از هم جدا می شدند. آنچه نام این محل را در تاریخ اسلام مهم و به یادماندنی کرده است به سال دهم هجری و تصمیم  پیامبر اسلام (ص) برای زیارت خانه خدا و به جا آوردن مراسم حج و اعلام ایشان مبنی بر اینکه امسال آخرین حج ایشان خواهد بود، برمی‌گردد. لذا مردم شهرها و مناطق مختلف عربستان به وسیله قاصدانی از این امر مطلع شدند.

انشا درباره عید غدیر خم

در پی این فراخوان پیامبر اسلام(ص) با اجتماع عظیمی از مردم، مدینه را به قصد مکه ترک فرمودند.اجتماع باشکوهی از مسلمانان آن سال در مراسم حج شرکت کردند؛ که آن سال حجه الوداع پیامبر(ص) بود. پس از پایان مراسم حج پیامبر(ص) دستور دادند که حجاج باید حرکت کنند تا در غدیر خم حاضر باشند. همچنین پیامبر به ۱۲ هزار نفر از حجاج یمن – که مسیرشان متفاوت بود – دستور دادند همراه حجاج به غدیر خم بیایند.

تحقیق عید غدیر

در مسیر بازگشت حجاج جبرئیل بر پیامبر وارد و این آیه را نازل کرد: «هان! ای پیامبر! آنچه را که از سوی پروردگارت به تو نازل شده است تبلیغ کن و اگر چنان نکنی پیام رسالت را انجام نداده ای و خداوند تو را از مردم حفظ می فرماید.» ( سوره مائده، آیه ۶۷ ) در پی ابلاغ این دستور پیامبر دستور توقف کاروان حجاج را در منطقه غدیر خم دادند و امر فرمودند کسانی که جلوتر هستند بازگردند و کسانی که عقب مانده اند به اجتماع حجاج در غدیر خم برسند. اجتماعی که تعداد آن را بین نود تا صد و بیست هزار نفر ذکر کرده‌اند.

انشا درباره ی عید غدیر

پیامبر اسلام (ص) در آن روز گرم سوزان بر بالای منبری از جهاز شتران در حالی که حضرت علی (ع) در کنار ایشان قرار داشت خطبه ای ایراد فرمودند. پیامبر(ص) در این خطبه با ستایش و حمد خدا شروع و حدیث ثقلین را بیان فرمودند سپس در حالی که دست حضرت علی (ع) را بلند نمودند تا همه مردم ایشان را درکنار رسول خدا مشاهده نمایند، از مردم پرسیدند: «ای مردم آیا من از خود شما بر شما اولی و مقدم‌ نیستم؟» مردم پاسخ دادند: «بله ای رسول خدا.» حضرت در ادامه فرمودند: « خداوند ولی من است و من ولی مؤمنین هستم و من نسبت به آنان از خودشان اولی و مقدم می باشم.»

مقاله عید غدیر

آنگاه فرمودند: «پس هر کس که من مولای او هستم علی مولای اوست.» سه بار این جمله را بیان کردند و فرمودند: « خداوندا، دوست بدار و سرپرستی کن، هر کسی که علی را دوست و سرپرست خود بداند و دشمن بدار هر کسی که او را دشمن دارد و یاری نما هر کسی که او را یاری می نماید و به حال خود رها کن، هر کس که او را وا می گذارد.»

انشا در مورد عید غدیر خم

پس خطاب به حجاج فرمودند: «ای مردم حاضرین به غایبین این پیام را برسانند.» هنوز اجتماع متفرق نشده بود که بار دیگر جبرئیل بر پیامبر وارد و این آیه را نازل کرد: «امروز دین شما را به کمال رساندم و نعمتم را بر شما تمام کردم و دین اسلام را بر شما پسندیدم.» ( سوره مائده، آیه ۳ ) سپس پیامبر دستور داد که مردم با حضرت علی (ع) بیعت کنند. مردم دسته دسته به خیمه پیامبر(ص) که حضرت علی (ع)  در آن بود وارد و با حضرت علی(ع) بیعت کردند و به ایشان تبریک می‌گفتند. ابوبکر، عمر، طلحه و زبیر جزو اولین بیعت کنندگان بودند.

تحقیق درباره عید غدیر

عمر، خطاب به حضرت علی (ع) گفت: «بر تو گوارا باد ای پسر ابی طالب، تو مولای من و مولای هر مرد و زن با ایمان گشتی.» مراسم بیعت با حضرت علی (ع) سه روز به طول انجامید. حسان بن ثابت انصاری در آن روز درباره این انتخاب و امامت و جانشینی حضرت علی (ع) ابیاتی را سرود.

انشا در مورد عید غدیر

حدیث غدیر توسط ۱۱۰ تن از صحابه مثل ابوبکر، عمر، عثمان، عمار یاسر، ام سلمه، ابوهریره، سلمان، زبیر، زیدبن ارقم، ابوذر، عباس بن عبدالمطلب، جابر عبدالله انصاری و ۸۳ تن از تابعین مثل سعید بن جبیر و عمربن عبدالعزیز نقل شده است. پس از تابعین نیز ۳۶۰ تن از محدثان، حدیث غدیررا در آثار خویش نقل نموده اند که سه تن از آنان صاحبان «صحاح سته» ( ششگانه ) هستند.

تحقیق در مورد عید غدیر

علمای شیعه همگی غدیر را حدیثی متواتر دانسته اند. مورخی مثل یعقوبی که اولین کتاب تاریخ عمومی را در جهان اسلام نوشته نیز واقعه غدیر را ذکر کرده است. همچنین مورخانی مثل محمد بن جریر طبری، ابن اثیر، سیوطی، شهرستانی، ابونعیم اصفهانی این واقعه را بیان کرده اند و حتی برخی از آنان کتاب های مستقل در باب غدیر تألیف کرده‌اند مثل «الولایه فی طرق حدیث الغدیر»  اثر محمد بن جریر طبری.

موضوع انشا عید غدیر خم

عید غدیر خم بزرگترین عید در نزد ائمه (ع) و شیعیان آنان بوده است و در طول تاریخ همواره آن را گرامی داشته‌اند. «در کتاب ثوب الاعمال شیخ صدوق باسندش به حسن بن راشد آمده که گفته است: به امام صادق (ع) گفتم: آیا برای مؤمنان عید دیگری جز جمعه و فطر و قربان وجود دارد؟ فرمودند: آری. روزی و عیدی که از همه بزرگتر است و آن روزی است که امیر المؤمنین علی (ع) را بر پا داشتند و رسول خدا (ص) پیمان ولایت او را بر عهده زن و مرد مسلمان در محل غدیر خم نهاد، پرسیدم کدام روز هفته بوده است؟ فرمودند: روز در سال ها تغییر می کند، آن روز، روز هجدهم ذی الحجه است….»

موضوع انشاء عید غدیر خم

انشا عید غدیر (۴)

انشاء در مورد عید غدیر خم شماره ۴

موضوع انشاء عید غدیر – مناسب کودکان 

انشا عید غدیر 

بسم الله الرحمن الرحیم

در سال دهم هجرت پیامبر (ص) از طرف خداوند مأمور شدند تا دو مسئله مهم دین اسلام را به مردم ابلاغ نمایند و آن دو مسئله عبارت بودند از حج و ولایت و خلافت دوازده امام (ع).

پس از این اعلان مردم با عجله آماده خروج از مکه شدند. بعد از اینکه افراد به محل غدیر خم رسیدند پیامبر بر روی منبری که در زیر درخت کهنسالی که در آنجا بود ساخته بودند رفت و سپس دستور داد تا امیرالمومنین (ع) را فراخواندند و دستور دادند بالای منبر پیامبر و دست راست آن حضرت بایستد، پس پیامبر منتظر ایستادند تا مردم کاملاً جمع شدند و آنگاه خطابه رسمی خود را بیان نمودند.ایشان در اثنای خطبه دو عمل را انجام دادند، در ابتدا پس از مقدمه چینی و ذکر مقام خلافت و ولایت امیرالمومنین(ع) برای اینکه هرگونه شک و شبهه‌ای را برطرف نموده باشند

موضوع انشا در مورد عید غدیر

پس از شرح مقام ولایت به صورت لسانی حضرت علی(علیه‌السلام) را جانشین خود خواندند و آن را بدینگونه عنوان کردند که: «باطن قرآن و تفسیر آن را برای شما بیان نمی‌کند مگر این که کسی که دست او را می‌گیرم و او را بلند می‌کنم و بازویش را گرفته‌ و او را بالا می‌برم» سپس حضرت بازوان علی (ع) را گرفتند سپس فرمودند: «هر کس من مولی و صاحب اختیار اویم این علی مولی و صاحب اختیار اوست». و اقدام عملی دوم حضرت پیامبر، بیعت گرفتن از مردم بود، چون زیاد بود و گرفتن بیعت از آن جمعیت انبوه غیرممکن بود لذا ممکن بود که افرادی به بهانه‌های مختلف از بیعت شانه خالی کنند، حضرت فرمودند به خاطر ازدحام جمعیت امکان بیعت‌گرفتن از همه وجود ندارد.

انشا با موضوع عید غدیر

این سخن را که من می‌گویم تکرار کنید و بگویید: «ما فرمان تو را از جانب خداوند که درباره علی‌بن‌ابیطالب و امامان و مریدانش به ما رساندی اطاعت می‌کنیم و به آن راضی هستیم، و با قلب و جان و زبان و دستمان با تو بر این مدعا بیعت می‌کنیم… عهد و پیمان در این‌باره برای آنان از ما از قلب‌ها و جان‌ها و زبان‌ها و ضمایر و دستانمان گرفته شد. هر کس با دستش توانست وگرنه با زبانش بدان اقرار کرده است».وقتی کلام حضرت پایان یافت همه مردم سخن ایشان را تکرار نمودند و بدینوسیله بیعت عمومی گرفته شد. در مراسم بیعت، پیامبر (ص) عمامه خود را که «سحاب» نام داشت، به عنوان تاج افتخار بر سر امیرالمومنین (ع) قرار دادند.

تحقیق راجب عید غدیر

ادعای منافقان و دشمنان علی مبنی بر اینکه هدف از مراسم غدیر، اعلان دوستی حضرت پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌و اله) به علی(علیه‌السلام) است:پیامبر زمانی که صحابه جمع شدند تا ایشان خطبه غدیر و مراسم غدیر را اجرا کنند و فرمودند: «ای مردم من علی را دوست دارم!» و چند بار این جمله را تکرار نمودند و سؤالی که مطرح می‌شود این است که آن حادثه‌ای که پیامبر می‌خواست مردم ببینند و آن را به گوش دیگران برسانند.

انشا در مورد عید غدیر خم

آیا به این علت بود که پیامبر علی را دوست دارد؟ آیا چنین حرکتی از یک انسان عادی قابل قبول است؟ و آیا حرکتی بیهوده نبوده است؟ و مگر مسلمانان نمی‌دانستند که پیامبر را دوست دارد؟ ولی می‌توان این موضوع را اینگونه پاسخ داد که اگر روز غدیر تنها برای ابلاغ دوستی بود، پس چرا جبرییل، آن فرشته بزرگ وحی بیاید و رسول خدا را از پیام وحی آگاه کند و چنانکه خود شخص رسول خدا (ص) فرمودند: همانا جبرییل که درود خدا بر او باد سه بار بر من نازل شده و سلام خدا را رساند، و فرمود که در این مکان (غدیرخم) توقف نمایم، و به سیاه و سفید شما اعلام کنم که علی‌بن‌ابیطالب وصی و جانشین و پیشوای شما بعد از من است،

تحقیق در مورد عید غدیر خم

جایگاه او نسبت به من، مانند هارون نسبت به موسی پیامبر است، با این تفاوت که پس از من پیامبری نخواهد آمد، علی(ع) پس از پیامبر، رهبر شماست، و خداوند بزرگ آیه‌ای در قرآن در همین مسئله نازل فرموده که: همانا رهبر و سرپرست شما خدا و رسول او و کسانی که ایمان آوردند و نماز را به پای دارند، و در حال رکوع زکات بپردازند. همانطور که می‌دانیم علی‌(علیه‌السلام) نماز را به پاداشت،

انشا در مورد عید غدیر

در حال رکوع زکات پرداخت و در هر حال خدا را می‌طلبید و اگر هدف آن حضرت تنها اعلان دوستی با علی (علیه‌السلام) بوده، پس چرا آیه نزول آیه ۵۵ سوره مائده (بلغ ما انزل الیک) به اعلام رهبری امام علی (علیه‌السلام) ارتباط دارد که در این آیه خداوند می‌فرماید: ای رسول خدا آنچه درباره علی از طرف خدا بر تو نازل شد، ابلاغ کن یعنی رهبری علی (علیه‌السلام) بر امت اسلامی را به مسلمانان بازگو و چرا در سخنرانی خود، امامت و وصایت امام علی (علیه‌السلام) را آشکارا بیان نمود.

تحقیق درباره ی عید غدیر خم

انشا عید غدیر (۵)

انشاء در مورد عید غدیر خم شماره ۵

موضوع انشای عید غدیر – مناسب کودکان 

انشا عید غدیر 

به نام خدای بخشنده نعمت ولایت

بچه ها! زمان پیامبر، با زمان ما خیلی فرق داشت. اون موقع مثل حالا نبود که خبرها به وسیله رادیو و تلویزیون به گوش مردم برسه. اون زمان هنوز برق و رادیو و تلویزیون اختراع نشده بود. در حالی که حضرت محمد صلی الله علیه و آله ، آخرین پیامبر خدا، باید خبر خیلی خیلی مهمی رو به گوش همه میرسوند. حالا دیگه تعداد مسلمون ها خیلی زیاد شده بود و سرزمین مسلمون ها خیلی خیلی بزرگ.

تحقیق درباره عید غدیر خم

اون موقع همه ایران و عراق و چند تا کشور دیگه جزو عربستان به حساب می اومد، و حالا شما بگید، پیامبر چطور می تونست خبر بزرگش را به گوش همه برسونه؟ خوب، پیامبر یه فکر خوب کرد. پیامبر دوست داشتنی ما، صبر کرد تا موقع حج فرا رسید، مسلمون ها از همه جا خودشون را به مکّه رسوندند تا همراه پیامبر، خانه خدا رو زیارت کنند.اون موقع فرصت خوبی بودکه پیامبر اون خبر مهم رو به همه بگه، تا حاجیان و مردمی که به حج آمده بودند، وقتی به شهرشون برگشتند، برای همشهری های خودشون خبر پیامبر رو تعریف کنند و این طوری همه مردم خبردار بشند.

انشا در مورد عید غدیر برای کلاس پنجم

صدای زنگ شترها در بیابان پیچیده بود. شترهایی که صحرا رو خیلی دوست دارن. یک عالمه شتر و یک جمعیت خیلی بزرگ از دور پیدا شد. اونا ازمکّه می اومدند. از زیارت خونه خدا. کمی جلوتر، جاده دو قسمت می شد و هر قسمت به شهری می رسید. هر کس آماده می شد تا با دوستانی که در این سفر پیدا کرده بود، خداحافظی کنه.پیش از این دو راهی، برکه ای زیبا توجه همه را به خود جلب کرد. اسم برکه، غدیر بود. که آب صاف و زلالی داشت. پیامبر دستور استراحت داد. او می خواست آخرین حرف های خودش رو برای مردم بیان کنه.

انشاء در مورد عید غدیر خم

به دستور پیامبر، بار چند شتر را روی هم گذاشتند و پیامبر از اون بالا رفت. او امام علی علیه السلام را هم با خودش بالا برد و حالا، صد هزار نفری که اون جا جمع شده بودن به پیامبر نگاه می کردن و با خودشون می گفتن پیامبر از این کار چه منظوری داره؟ چرا علی رو با خودش بالابرده؟حتما شما پاسخ همه این پرسش ها رو می دونید نه؟ آره بچه های خوب! این فرمان خدای مهربون بود که پیامبر باید علی علیه السلام را به عنوان جانشین خود به همه معرفی می کرد و نشان می داد.

مقاله در مورد عید غدیر

انشا عید غدیر (۷)

انشاء در مورد عید غدیر خم شماره ۶

انشای ساده با موضوع عید غدیر مناسب پایه ابتدایی

 

به نام خداوند بخشنده مهربان
عید غدیر خم یکی از عیدهای بسیار مهمی است که ما شیعیان آن را جشن می گیریم زیرا در این روز پیامبر اسلام در مکانی به نام غدیر خم اعلام کردند که حضرت علی علیه السلام ولی و مولای مسلمانان بعد از ایشان می باشند.
این اتفاق در آخرین سالی که پیامبر به مکه سفر کردند رخ داد. در آن سال با نزدیک شدن ایام حج، پیامبر به مسلمانان اعلام کردند که می خواهند در تاریخ مشخص به سفر حج بروند و همین باعث شد تعداد زیادی از مسلمانان از نقاط دور و نزدیک در این سفر ایشان را همراهی کنند.
پیامبر بعد از به جا آوردن مراسم حج و در راه بازگشت به مدینه به اجتماع بزرگ مسلمانان اعلام کردند که در محلی به نام غدیر خم جمع شوند تا خبر مهمی را از جانب خداوند به اطلاع آن ها برسانند.
ایشان در غدیر خم یک خطبه طولانی قرائت کردند که یکی از مهم ترین صحبت های شان در این خطبه این بود که فرمودند: “هر کس که من ولی و مولای او هستم، از این به بعد علی نیز ولی و مولای او می باشد”. این خطبه به قدری اهمیت داشت که پیامبر به مسلمانان حاضر در آن جا تاکید کردند آن را به گوش کسانی که در این اجتماع نبوده اند برسانند.
ما شیعیان که حضرت علی (ع) را اولین امام و مولای خود بعد از پیامبر اسلام می دانیم هر سال در چنین روزی جشن و سرور به پا کرده و به دیدار اقوام و آشنایان سید خود می رویم و این روز را به آن ها تبریک می گوییم زیرا این روز گواه روشنی بر ولایت و امامت امیرالمومنین می باشد.

eyde ghadir01 (40)

انشاء در مورد عید غدیر خم شماره ۷

انشای تحقیقی با موضوع عید غدیر

 

من به عنوان یک دانش آموز مسلمان و شیعه به خوبی می دانم که عید غدیر خم از چه اهمیتی در میان شیعیان سراسر دنیا برخوردار می باشد.
این عید خجسته یادآور مقام والای امام اول ما شیعیان می باشد زیرا در این روز حضرت محمد (ص) از امام علی به عنوان ولی و مولای مسلمانان یاد کردند و از همه مردم خواستند به این موضوع توجه زیادی نشان دهند اما بعد از رحلت پیامبر، بسیاری از مردم آن را نادیده گرفته و برای امام علی مشکلات زیادی ایجاد کردند.
عید غدیر خم مصادف با روز هجدهم ماه ذی الحجه می باشد و در این روز پیامبر که آخرین مراسم حج زندگی خود را به جای آورده و در راه برگشت به شهر مدینه بودند از همه مسلمانان خواستند تا در محلی به نام غدیر خم گرد هم بیایند تا مطلب مهمی را به آن ها اعلام کنند.
حضرت محمد در این روز سخنرانی طولانی داشتند و یکی از نکات مهمی که به آن اشاره کردند ولایت امام علی علیه السلام بعد از ایشان بوده است. امروز با این که ۱۴۰۰ سال از آن واقعه گذشته است هنوز هم شیعیان آن را گرامی می دارند و هر سال پرشورتر از سال قبل این عید عزیز را جشن می گیرند.
در پایان انشایم می خواهم یک نکته را به خودم و دوستانم یادآوری کنم و آن این است که ما شیعیان نسبت به امام علی علیه السلام ارادت و محبت خاصی داریم اما باید بدانیم تنها دوست داشتن ایشان کافی نیست بلکه باید در عمل و رفتار خود نیز نشان دهیم که یک شیعه واقعی و پیروی راه امیرالمومنین می باشیم.

eyde ghadir01 (31)

انشاء در مورد عید غدیر خم شماره ۸

انشا با موضوع چگونگی واقعه غدیر

مقدمه : زمانی که حضرت محمد فاقد فرزند پسر بود، همه کافران و اعراب مکه و مدینه خوشحال بودند که محمد ابتر است و فرزند پسری ندارد که ادامه دهنده راهش باشد، غافل از اینکه محمد حوض کوثری دارد که تا همیشه جهان را سیراب می کند.

بدنه : وقتی حضرت محمد(ص) اسلام را در میان اعراب آورد، علی (ع) اولین مردی بود که به دین اسلام گروید. او که پسر عموی پیامبر بود، داماد حضرت محمد هم گردید و این فرصت ناب و بهشتی بود که مسلمانان از آن برخوردار شدند. پیامبر در آخرین حج خود دستوری بی نظیر یافت که در این سفر مولا و رهبر پس از خود را به مردم معرفی نماید.
در برکه ای بین راهی به نام غدیر مسافران و حجاج را جمع کرد و پشته ای از بارها و خریدهای خود درست کردند و منتظر خبر خوش پیامبر رحمت شدند. او دست علی را در میان دست خود گرفته و بالای سر برده و اعلام کرد که به حاضران به غایبان برسانند که در چنین مکانی و محلی مبارک، محمد فرستاده و رسول خداوند، جانشین و رهبر پس از خود را به مردم معرفی کرد .
ایشان اعلام کردند که هر کس من مولا و رهبرش هستم، پس از من علی رهبر و مولای اوست. پس از این ماجرا هر سال در روز غدیر مردم به دیدار سادات می روند و به ایشان تبریک می گویند. چه کسی می دانست که رسالت حضرت محمد(ص) توسط علی آن مرد بزرگ و آن شیر میدان نبرد اعراب ادامه می یابد.
او که معدن غیرت و علم و مهر و مردانگی بود برای حفظ رسالت سنگینش مشکلات زیادی سر راه خویش داشت و ناسازگاری مردم زمانه و دشمن تراشی قوم جاهل عرب ، خودخواهی حاکمان و هزاران مشکل دیگر، اما او مردی نبود که از دستور پیامبر خدا سرپیچی کند و هنوز با گذشتن قرن ها شاهد بزرگداشت مقام غدیر هستیم و هر سال شیعیان با حشمت و اعتبار این روز را جشن می گیرند. چه بسیار دشمنانی که خواستند او را از میان بردارند و دین اسلام را ناتمام بگذارند. اما تقدیر خداوند بر این بود که این دین مبین زنده بماند و منجی جهان گردد.

نتیجه گیری : دین مبین اسلام کامل ترین و آخرین دین الهی بود که از طریق وحی نازل گردید و خداوند مقدر داشته بود که روزی این دین به دست نسل های آینده هم برسد و راهی غیر از تعیین جانشینی خوب و درستکار نبود.
و اینجا بود که علی (ع) امانتدار این وظیفه و رسالت خطیر شد . بر ما شیعیان واجب است که تا همیشه از این رویداد حمایت کنیم و از پیروان راستین پیامبر رحمت و علی ابن ابی طالب باشیم.

eyde ghadir01 (22)

انشاء در مورد عید غدیر خم شماره ۹

انشا با موضوع واقعه غدیر

 

روز عید غدیر خم یکی از مهم ترین و بزرگ ترین اعیاد اسلامی می باشد که مسلمانان شیعه در سراسر دنیا آن را جشن می گیرند زیرا در سال دهم هجرت و در چنین روزی که مصادف با هجدهم ذی الحجه می باشد یک واقعه تاریخی مهم رخ داده، رویدادی که تاثیر زیادی در تاریخ اسلام داشته است.

در سال دهم هجرت پیامبر بزرگ اسلام، حضرت علی علیه السلام را به عنوان ولی و جانشین بعد از خود معرفی کردند و چون این اتفاق در مکانی به نام غدیر خم رخ داده است به آن واقعه غدیر خم می گویند.

در آن سال پیامبر اسلام (ص) در حین بازگشت از حجت‌ الوداع در مکانی به نام غدیر خم ایستادند و خطبه‌ ای طولانی و مهم برای اجتماع عظیم مسلمانان ایراد کردند که یکی از مهم ترین نکات این خطبه آن بود که ایشان حضرت علی (ع) را به عنوان ولی و جانشین خود معرفی کردند و از مسلمانان خواستند تا با او بیعت کنند.

این واقعه اهمیت ولایت و امامت در اسلام را به روشنی نشان می دهد و تا امروز نقش بزرگی در تاریخ اسلام ایفا کرده است. اگرچه برخی از مسلمانان آن دوران بعد از رحلت پیامبر، به وصیت ایشان توجه نکرده و به جای حضرت علی به سراغ افراد دیگر رفته و اجازه ندادند آن حضرت به عنوان خلیفه مسلمین انتخاب شود. با این حال نام نامی حضرت علی به عنوان اولین مولا و ولی مسلمین بعد از حضرت محمد (ص)، در صفحه تاریخ ثبت شده است.

ما هر سال این روز خجسته را جشن می گیریم تا به جهانیان اعلام کنیم تا زمانی که زنده هستیم پیروی راه مولای متقیان، امام علی علیه السلام می باشیم و همانند آن حضرت اجازه نخواهیم دید حق مظلومان تباه شده و با ستم و بی عدالتی مبارزه خواهیم کرد.

eyde ghadir01 (2)

انشاء در مورد عید غدیر خم شماره ۱۰

انشای تحقیقی با موضوع عید غدیر خم

 

عید غدیر خم بزرگترین عید مسلمانان شیعه است. این عید در هجدهم ماه ذی الحجه، سال دهم هجری قمری، رخ داد. در این روز، پیامبر اسلام، حضرت علی (ع) را به عنوان جانشین خود به مسلمانان معرفی کردند.

واقعه غدیر خم در سرزمینی به همین نام، میان مکه و مدینه، اتفاق افتاد. پیامبر اسلام در بازگشت از حجه الوداع، در این مکان توقف کردند و پس از اقامه نماز ظهر، خطبه ای طولانی خواندند. در این خطبه، پیامبر اسلام، حضرت علی (ع) را به عنوان ولی و جانشین خود معرفی کردند و فرمودند: «هر کس که من مولای او هستم، پس علی مولای اوست.»
این واقعه، اهمیت بسیار زیادی در اسلام دارد. شیعیان معتقدند که پیامبر اسلام، با این اقدام، امامت و ولایت حضرت علی (ع) را بر مسلمانان اثبات کردند.

آداب عید غدیر خم
مسلمانان شیعه، عید غدیر خم را با برگزاری مراسم و آداب ویژه ای جشن می گیرند. از جمله این آداب می توان به موارد زیر اشاره کرد:
روزه گرفتن در روز عید غدیر خم
غسل کردن قبل از نماز عید
خواندن نماز عید غدیر خم
رفتن به مسجد برای شرکت در نماز عید
تبریک گفتن عید غدیر به یکدیگر
دادن هدیه و افطاری دادن به فقرا

اهمیت عید غدیر خم
عید غدیر خم، از جهات مختلف، اهمیت زیادی دارد. از جمله این جهات می توان به موارد زیر اشاره کرد:
این عید، روز تعیین جانشین پیامبر اسلام است.
این عید، روز تکمیل دین اسلام است.
این عید، روز رستگاری انسان ها است.

عید غدیر خم، روزی مبارک و فرخنده است که مسلمانان شیعه با برگزاری مراسم و آداب ویژه ای، آن را گرامی می دارند.

eyde ghadir01 (8)


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.