آمادگی امتحان | ۵ دقیقه قبل امتحان را چگونه درست بخوانیم ؟

آمادگی امتحان | ۵ دقیقه قبل امتحان را چگونه درست بخوانیم تا برای امتحان آماده شویم؟

مطالعه و آمادگی امتحان می تواند خیلی دلهره آور و استرس زا باشد. بهترین راه برای درس خواندن این است که به خودتان زمان بدهید، خواندن چند باره یک مطلب جدید باعث یادگیری شما می شود. اکثر منابع توصیه می کنند ۵ دقیقه مانده به درس را شروع نکنید ولی اگر شما برای آمادگی امتحان تازه شروع به درس خواندن کرده اید، در این جا روش هایی را آورده ایم که با استفاده از آن ها می توانید آن ۵ دقیقه باقی مانده را به نفع خودتان تمام کنید. همچنین می توانید از این روش ها جهت مرور اضافه در ۵ دقیقه آخر استفاده کنید.

روش مطالعه در پنج دقیقه قبل از امتحان

آمادگی امتحان (۱)

روش اول آمادگی امتحان :

آرامش داشته باشید و متمرکز بمانید

۱- نفس های عمیق بکشید.

تنها ۵ دقیقه دارید، ولی بر روی آن تمرکز نکنید یا در مورد اینکه امتحانتان را چقدر قرار است بد بدهید. نگران نباشید. ذهنتان را پاک کنید و برای آمادگی امتحان تنها به یادآوری چیزهایی که در امتحان می آیند، فکر کنید.

آمادگی امتحان (۲)

۲- نگرانی هایتان را بنویسید.

بر اساس مطالعه ای که بر روی ۹ دانش آموز پر استرس که امتحان نهایی زیست شناسی داشته اند، انجام گرفته مشخص شده که دانش آموزانی که چند دقیقه را به نوشتن نگرانی هایشان در مورد آزمون پرداخته اند نسبت به افرادی که در این چند دقیقه به هیچ کاری مشغول نبوده اند، نتیجه ی بهتری گرفته اند. این روش ها مخصوصا برای افرادی که نگرانی های پایدار دارند، به کار می رود به این دلیل که نگرانی بر افکار شما سایه می اندازد و باعث می شود که سوالایی هایی که جوابشان را می دانید را از دست بدهید.

آمادگی امتحان (۳)

۳- یادآوری کنید.

یک لیست یادآوری از مهمترین نکته ها تهیه کنید: شخصیت ها و طرح ها، فرمول، یا اطلاعات و حوادث مهم. سعی کنید که از حفط بگویید ولی اگر نتوانستید برای چند دقیقه به یادداشت هایتان نگاه کنید و سپس بنویسید.

آمادگی امتحان (۴)

۴- از هر لحظه ای که دارید به عنوان زمان مطالعه اضافی استفاده کنید.

اگر زمان آزمون زودتر به یادتان بباید پس برای مطالعه، زمان بیشتری در اختیار دارید. می توانید از زمان هایی که ناهار می خورید، به مدرسه می روید، زمان بین کلاس ها، قبل از آزمون استفاده کنید.

آمادگی امتحان (۵)

روش دوم آمادگی امتحان:

سطحی خواندن و به خاطر سپردن

۱- اطلاعاتی را انتخاب کنید که با دقت و با سرعت بالایی آن ها را بخوانید.

از آنجایی که زمان زیادی برای آمادگی امتحان در اختیار ندارید، بر روی آن دسته از متونی که فکر می کنید احتمال آمدنش در امتحان بیشتر است تمرکز کنید یا آن اطلاعاتی که بیشترین نکات را به شما می دهند. لغات پررنگ شده در متن و تعاریفشان را بخوانید. اگر هیچ کلمه ی پررنگی وجود نداشت، سپس به صورت سطحی از روی متن رد شوید تا اطلاعات مهم – روزها و حوادث و … را مرور کنید.

  • اگر امتحان ریاضی داشتید، در هنگام روخوانی، فرمول ها را مرور کنید.
  • مطمئن شوید که می دانید که به چه صورت مسائل را با استفاده از فرمول ها حل کنید.

آمادگی امتحان (۶)

۲- اگر فلش کارت دارید، از روی آن ها به خاطر بسپارید.

برای تعاریف یا فرمول های ریاضی، فلش کارت ها راه خوبی برای مرور هستند. به سرعت از روی آن ها رد شوید و سعی کنید که تعاریف یا فرمول های کامل را بدون نگاه مردن به پشت کارت جواب بدهید.

آمادگی امتحان (۷)

۳- اطلاعات مروری را با صدای بلند بخوانید.

تکرار کردن اطلاعات با صدای بلند برای به خاطر آوردن خیلی کمک کننده هستند. اگر فلش کارت درست کردید، اطلاعات روی آن ها را با صدای بلند بخوانید، به ای دلیل که نمی توانید آن ها را در طول امتحان استفاده کنید.

آمادگی امتحان (۸)

۴- قسمت انتهای فصل را مرور کنید و سوالات مروری را بخوانید.

این روش خوبی است که بتوانید روی چیزهایی که نیاز دارید تا به خاطر آورید تمرکز کنید. یادتان باشید که نکات کلیدی و مهم در سوالات آمده اند و آن ها را یادداشت کنید

آمادگی امتحان (۹)

۵- کتاب راهنما را بخوانید.

اگر معلم شما به شما کتاب راهنما داده است، این خبر خوبی است! آن را با دقت بخوانید. اگر زمان دارید، چند بار بخوانید. اگر کتاب راهنمایی است که دارای سوال می باشد، خوشبختانه شما تمامی سوالات را جواب داده اید. به احتمال خیلی زیاد، متون داخل کتاب راهنما همان چیزهایی هستند که قرار است در آزمون بیاید.

آمادگی امتحان (۱۰)

۶- یادداشت هایتان را با خودتان تکرار کنید.

چه بخواهید سوالات فصل را مرور کنید چه بخوانید کتاب راهنما را بخوانید، بر روی سوالات مهم تمرکز کنید و جواب ها را به سرعت با خودتان تکرار کنید.

آمادگی امتحان (۱۱)

۷- قافیه، آهنگ درست کنید.

یک تکنیک خوب برای به خاطر سپردن در دقیقه آخر استفاده از یکی از این شیوه های زیر برای جواب دادن به سوالات مروری می باشد. از نظر موسیقی ادعا شده است که به خاطر سپردن اطلاعات به صورت قافیه و آهنگ به دانش آموزان کمک زیادی کرده است. شیوه حفظی، هر شیوه مرتبط با حافظه که برای یادآوری چیزهای مختلف استفاده می شود؛

  • رایج ترین نوع آن ROY G BIV برای رنگ های رنگین کمان می باشد
  • (قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی،نیلی، بنفش)

آمادگی امتحان (۱۲)

۸- لیستی از جزئیات مهم را درست کنید.

مطابق با موضوع، لیستی از روزها، شخصیت ها، نکات اصلی یا فرمول ها درست کنید.

آمادگی امتحان (۱۳)

روش سوم آمادگی امتحان :

درخواست از دوستتان جهت مرور با شما

۱- یکی از دوستانتان را که به او اعتماد دارید انتخاب کنید.

مطالعه با صدای بلند یکی از روش های خیلی مفید برای یادآوری اطلاعات و آمادگی امتحان می باشد. اگر اطلاعات را بشنوید و در موردش صحبت کنید، احتمال اینکه به خاطر بسپارید بیشتر است. فقط حتما دوستی را انتخاب کنید که مطالعه کرده و موضوع را درک کرده.

آمادگی امتحان (۱۴)

۲- در مورد متون صحبت کنید.

اگر می توانید یادداشت هایتان را با هم عوض کنید و سریع از روی آن بخوانید. بعد از  اینکه دوستتان به شما گفت که از مطالعه ای که داشته چه چیزهایی یاد گرفته، گفته هایش را به شیوه خودتان با صدای بلند تکرار کنید. انجام این کار به شما برای یادآوری آنچه که برای آزمون مطالعه کرده اید، کمک می کند.

آمادگی امتحان (۱۵)

۳- سوالات را بپرسید و توجه کنید.

اگر معنای حرفی که دوستتان زد را نفهمیدید از او سوال کنید. آنقدر سوال کنید تا معنای حرفش را بفهمید. ارتباط آن چیزی که شما می دانید و آن چیزی که دوستتان گفته، صحبتی است در مورد متون آزمون. فهمیدن اینکه بر روی چه موضوع هایی متمرکز شوید به هر دوی شما کمک می کند.

آمادگی امتحان (۱۶)

۴- از همدیگر امتحان بگیرید.

با استفاده از یادداشت های خود، سوالات اصلی یا آن هایی که فکر می کنید در آزمون می آیند را از یکدیگر بپرسید. به همدیگر انگیزه بدهید و از اینکه به درستی جواب میدهید یکدیگر را تشویق کنید.  

منبع wikihow

ترجمه اختصاصی از سایت دلبرانه 

آمادگی امتحان ، ۵ دقیقه قبل از امتحان

بیشتر بخوانید :

کشف استعداد | چگونه استعداد های خود را کشف کنیم ؟ ( ۱۵ روش ساده)

موضوع انشا آزاد | ۳۰۰ موضوع پیشنهادی جالب برای انشا

انشا آزاد | ۱۰ انشا با موضوع آزاد به انتخاب خود دانش آموز

جامدادی رومیزی | ۵۰ ایده ساخت جامدادی رومیزی نمدی + وسایل دور ریختنی

ساخت جامدادی | آموزش درست کردن ۵ مدل جامدادی نمدی و پارچه ای

آموزش ساعت | روش گام به گام آموزش ساده ساعت به کودکان

آموزش نقاشی برای کودکان | ۷۰ آموزش نقاشی با شکل های هندسی ساده برای بچه ها

کاردستی ساده | ۷۰ ایده کاردستی کودکانه با نمد مقوا کاموا دکمه برگ و مواد بازیافتی

آداب مهمانی رفتن کودکان | آموزش آداب معاشرت در مهمانی به کودکان

 


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.