تحصیل در کانادا | سلام به آینده تحصیلی و شغلی موفق در یک کشور پیشرفته

مختصری درباره تحصیل در کانادا

کانادا، یک مقصد تحصیلی محبوب برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی است. این کشور، به عنوان کشوری چند فرهنگی با تنوع در ملیت‌ها شناخته می‌شود. علاوه بر این، کانادا مرتبا در رتبه‌بندی بهترین کشورهای جهان از نظر کیفیت زندگی، قرار می‌گیرد. همچنین دانشگاه‌های این کشور، شهرت جهانی دارند. تقریبا اغلب مراکز آموزشی در کانادا، از استانداردهای بالای آموزشی برخوردارند و چندین دانشگاه در کانادا، هر ساله در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان در رتبه‌بندی مراکز آموزش عالی تایمز، قرار می‌گیرند. در ادامه، با نکات و شرایط تحصیل در کانادا آشنا می‌شویم.

تحصیل در کانادا

سیستم آموزش کانادا چگونه است؟

سیستم آموزش عالی کانادا شامل موسسات خصوصی و دولتی است. در کانادا، دو گروه اصلی از دانشگاه‌ها وجود دارد، U15 و دیگر دانشگاه‌های کانادا. دسته U15، انجمنی متشکل از ۱۵ دانشگاه تحقیقاتی کانادا است و شامل دانشگاه‌های قدیمی‌تر و معتبر این کشور مانند دانشگاه مک گیل، دانشگاه آلبرتا و دانشگاه مک مستر است. دسته دیگر، مجموعه‌ای از دانشگاه‌ها و همچنین کالج‌ها است که ترکیبی از دوره‌های حرفه‌ای و آموزشی در زمینه‌های مختلف از هنر آشپزی گرفته تا تحلیل تجاری را ارائه می‌دهند.

نظام آموزشی کانادا، به طور معمول مدارک دانشگاهی را در برنامه‌های چهار یا پنج ساله ارائه می‌دهد، در حالی که دوره‌های کالج‌ها، کوتاه‌تر هستند و حدود دو یا سه سال به طول می‌انجامند. دانشگاه‌های مختلف در کانادا، چهارچوب‌های مختلفی برای پذیرش دانشجو و ارائه برنامه‌های تحصیلی دارند. اگر قصد تحصیل در کانادا را دارید، باید الزامات خاص پذیرش در هر موسسه‌ را بررسی کنید.

سیستم آموزش کانادا

زمانی که به یک دانشگاه در کانادا، درخواست می‌دهید، باید یک حوزه تحصیلی کلی را انتخاب کنید که مورد‌علاقه شماست، مانند هنر یا علم. پس از یک یا دو سال تحصیل، این امکان فراهم می‌شود که به ادامه تحصیل در کانادا و در یک رشته تخصصی بپردازید.

برخی از دانشگاه‌های کانادا بر فعالیت‌های فرعی نیز تمرکز دارند. البته روند اصلی دوره‌ها و اکثر کلاس‌ها، متناسب با رشته تحصیلی شما خواهد بود. اما معمولا در سال اول یا دوم، در کنار رشته تحصیلی خود، دوره‌های دیگر را می‌گذرانید. برای تحصیل در دانشگاه‌هایی که این سیستم را اجرا می‌کنند، باید ایده‌ای در مورد رشته انتخابی خود داشته باشید و همچنین از مدارک مرتبط با آن، برخوردار باشید. همچنین گزینه‌هایی مانند مدرک دوگانه یا رشته‌های دوگانه وجود دارند که این امکان را فراهم می‌کنند که مباحثی ترکیبی و متعادل از موضوعات متناسب با حوزه انتخابی خود را یاد بگیرید.

چگونه برای تحصیل در کانادا اقدام کنیم؟

می‌توانید برای تحصیل در کالج‌های کانادا در چندین نوبت درسال(معمولا در ماه‌های سپتامبر، ژانویه و مه)، درخواست پذیرش بدهید. بیشتر افراد در ماه سپتامبر برای اخذ پذیرش درخواست می‌دهند. زیرا بسیاری از بهترین دانشگاه‌های کانادا در مقطع فوق لیسانس، فقط در این ماه، دانشجویان را پذیرش می‌کنند.

شما می‌توانید ۱۱ ماه پیش از شروع برنامه‌های تحصیلی، درخواست پذیرش را ارائه دهید. البته مهلت‌ و شرایط پذیرش در هر موسسه متفاوت است، اما بیشتر مراکز آموزشی تا بهار، درخواست‌ها را دریافت و بررسی می‌کنند. گاهی اوقات، دانشگاه‌های کانادا علاوه بر سوابق تحصیلی شما، اطلاعات تکمیلی مانند یک رزومه مکتوب، یک ویدیو یا یک نمونه کار نیز از شما می‌خواهند. اما معمولا ارائه توصیه‌نامه‌، الزامی نیست.

جالب است بدانید که روند اخذ پذیرش در برخی بخش‌های کانادا نیز متفاوت است. به عنوان مثال، انتاریو و بریتیش کلمبیا، سیستم پذیرش خود را دارند. برای اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاه انتاریو، باید با مرکز پذیرش دانشگاه‌های انتاریو (OUAC)، ارتباط برقرار کنید.

برای تحصیل در دانشگاه‌های بریتیش کلمبیا، می‌توانید از طریق یک سیستم جامع (EducationPlannerBC) یا به شکل جداگانه به یک دانشگاه، درخواست دهید. همچنین برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های انتاریو و بریتیش کلمبیا، باید درخواست استفاده از سیستم متمرکز پذیرش را ارائه دهید. اما در دیگر بخش‌های کانادا، شما مستقیما به موسسه انتخابی خود، درخواست می‌دهید. هنگامی که درخواستتان را به شکل مستقیم به موسسه ارسال می‌کنید، باید هزینه‌ها بررسی شوند و موارد مرتبط را به صورت مستقیم بپردازید.

آیا پیش از تحصیل در کانادا، باید در آزمون زبان شرکت کنم؟

کانادا کشوری دو زبانه است و اکثر دوره‌ها در کانادا به زبان انگلیسی یا فرانسوی تدریس می‌شوند. اگر زبان مادری دانشجو، انگلیسی یا فرانسه نباشد، احتمالا از او خواسته می‌شود که یک مدرک زبان را به عنوان بخشی از مدارک مورد نیاز برای پذیرش، ارائه دهد.

برای زبان انگلیسی، محبوب‌ترین آزمون مهارتی زبان، آیلتس است (البته معمولا آزمون آیلتس آکادمیک و نه آزمون عمومی آیلتس)، اما دیگر آزمون‌های رایج مانند تافل و آزمون پیشرفته انگلیسی کمبریج نیز مورد قبول هستند. حداقل نمره مورد نیاز آیلتس برای تحصیل در کانادا، نمره ۶.۰ است که متقاضی باید در هر بخش، حداقل ۵.۵ نمره کسب کرده باشد، اما عموما دانشگاه‌های کانادا برای هر مهارت، نمره ۶.۵ یا حداقل ۶.۰ را درخواست می‌کنند. در سوی دیگر، برای زبان فرانسه، رایج ترین تست‌ها تی سی اف(TCF)، دالف (DALF) و دلف (DELF) هستند.

اخذ ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا، سندی است که توسط دولت کانادا صادر می‌شود و به اتباع خارجی این امکان را می‌دهد که در یک موسسه آموزشی در کانادا تحصیل کنند. لازم به ذکر است که اگر قصد دارید بیش از شش ماه در دانشگاه‌های کانادا تحصیل کنید، باید پیش از اینکه به کانادا بروید، برای اخذ تحصیل ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنید.

شما نمی‌توانید بدون نامه پذیرش از دانشگاه‌های کانادا، برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا درخواست دهید. بنابراین پیش از شروع این فرآیند، باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید در کجا تحصیل کنید. این مسئولیت شما است که مجوز تحصیل را دریافت کنید، اما برخی از دانشگاه‌ها، راهنما یا چک لیست‌های گام به گام را ارائه می‌دهند تا در فرآیند جمع‌آوری و ارائه اسناد و مدرک، به شما کمک کنند.

اخذ ویزای تحصیلی کانادا

با ویزای تحصیلی کانادا، می‌توانید در داخل یا خارج از محوطه دانشگاه، بدون ارائه درخواست مجوز کار به شکل جداگانه، کار کنید (البته با محدودیت‌های خاص). در نتیجه، اگر می‌خواهید پس از فارغ‌التحصیلی در کانادا بمانید تا کمی تجربه کاری کسب کنید، مسیر برای شما هموار است.

ویزای تحصیلی کانادا مانند ویزای معمولی نیست که به شما اجازه ورود یا سفر به کانادا را بدهد. برای ورود به کانادا، باید برای ویزای مسافرتی یا مجوز الکترونیکی سفر (eTA) و همچنین ویزای تحصیلی، اقدام کنید. این مجوزها را می‌توان به صورت آنلاین و با ارائه پاسپورت معتبر، کارت اعتباری و آدرس ایمیل، دریافت کرد. البته در این پروسه، باید به برخی از سوالات نیز پاسخ دهید. این فرآیند فقط ۷ دلار کانادا هزینه دارد و نسبتا ساده است.

تحصیل در کانادا؛ یک فرصت ایده‌آل برای دانشجویان پرتلاش

کشورکانادا میزبان حدود نیم میلیون دانشجوی بین‌المللی است. از سوی دیگر این کشور به ارائه تحصیلات با کیفیت بالا، مدارک تحصیلی معتبر در سطح جهانی و تحصیلات مقرون‌به‌صرفه، معروف است. همچنین کیفیت زندگی در کانادا، بسیار بالا است. در این کشور، شرایط کار پس از تحصیل نیز فوق‌العاده می‌باشد و فرصت‌های متعددی برای کسب موفقیت‌های شغلی وجود دارد. همه این مزایا، کشور کانادا را به یکی از بهترین مقاصد مهاجرتی برای تحصیل در بین دانشجویان بین‌المللی، تبدیل کرده است.


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.