در هنگام خرید اسپیکر به چه نکاتی توجه کنیم؟

در هنگام خرید اسپیکر به چه نکاتی توجه کنیم؟

تفریحات رایج در زندگی مدرن مانند بازی کردن، تماشای فیلم و گوش دادن به موسیقی، همگی دارای یک وجه مشترک هستند. وجه مشترک همه این تفریحات صدا است. بدون شک همه افراد دوست دارند که صدا را با بالاترین کیفیت بشنوند تا از آن نهایت لذت را ببرند. لازمه شنیدن صدا با بالاترین و بهترین میزان کیفیت، خرید یک اسپیکر خوب و با کیفیت است. اسپیکرها در مدل‌های متنوع توسط برندهای مختلف طراحی و تولید می‌شوند که این تنوع زیاد باعث سردرگمی افراد در هنگام انتخاب و خرید اسپیکر بلوتوثی مناسب و با کیفیت می‌شود.

اصول پایه ارزیابی اسپیکرها

انواع اسپیکرهای سونی، جی ‌بی‌ ال، شیائومی و … بر اساس یک سری ویژگی‌ها و اصول پایه مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. در واقع این اصول پایه مشخص می‌کند که یک اسپیکر از چه میزان توان و قابلیت برای پخش صدا با بالاترین کیفیت و قدرت برخوردار است. به همین دلیل بهتر است در هنگام خرید اسپیکر با این اصول آشنایی داشته باشیم و این اصول را در اسپیکر مورد نظر خود مورد بررسی قرار دهیم.

اصول پایه ارزیابی اسپیکرها

  • پاسخ فرکانسی

یکی از ویژگی‌های مشترک در اسپیکرهای بی‌سیم شیائومی و سایر برندها عددی است که با واحد هرتز اندازه‌گیری می‌شود. پاسخ فرکانسی طیف تن صدایی که می‌تواند توسط اسپیکر تولید شود و معمولاً به صورت یک بازه بیان می‌شود. اولین عدد در این بازه بم‌ترین صدایی که توسط اسپیکر تولید می‌شود (عمق صدای بیس) را نشان می‌دهد. دومین عدد در این بازه نیز زیرترین صدای قابل تولید شدن توسط اسپیکر را نشان می‌دهد که بالاترین فرکانس است. هر چه این بازه گسترده‌تر باشد نشان دهنده این است که موسیقی توسط اسپیکر با جزئیات بیشتری پخش می‌شود.

  • حساسیت صدا

حساسیت صدا در اسپیکر نشان دهنده بازدهی آن در تبدیل نیرو به حجم صدا است. در واقع هر چه میزان حساسیت صدای یک اسپیکر بیشتر باشد، نشان‌دهنده این است که اسپیکر می‌تواند صدای بلندتری تولید کند. این عدد با واحد دسی‌بل نشان داده می‌شود و یک تغییر کم در میزان حساسیت می‌تواند در صدایی که به گوش می‌رسد تفاوت بزرگی ایجاد کند. به طور مثال اگر میزان حساسیت در یک اسپیکر به میزان ۳ دسی‌بل افزایش پیدا کند، برای تولید همان حجم از صدا به نصف نیروی اولیه نیاز است.

  • امپدانس صوتی

این عدد در انواع اسپیکرهای سونی و سایر برندها مطرح با واحد اهم نشان داده می‌شود. امپدانس، مقاومت الکتریکی اسپیکر را نشان می‌دهد. در واقع هرچه میزان این مقاومت کمتر باشد، سیگنال‌های صوتی راحت‌تر عبور کرده و می‌توانند حجم صدای بهتری تولید کنند. این عدد در اسپیکرها عدد ثابتی نبوده و متغیر است و معمولاً عددی که برای امپدانس بیان می‌شود یک مقدار میانگین است.

  • توان اسپیکر

نشان دهنده حداکثر توان پذیرش اسپیکر بدون وارد شدن آسیب به آن است که با واحد وات بیان می‌شود. هر چه میزان توان یک اسپیکر بالاتر باشد نشان دهنده این است که می‌توان پخش صدایی با قدرت و کیفیت بالاتر از اسپیکر انتظار داشت.

توان اسپیکر

نکات مهم در زمان خرید اسپیکر بلوتوثی

اگر قصد خرید اسپیکرهای بی‌سیم شیائومی یا سایر برندهای مطرح در این زمینه را دارید، در هنگام خرید باید به یک سری نکات توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین انتخاب را متناسب با سلیقه و نیازهای خود داشته باشید. برخی از مهم‌ترین نکات به شرح زیر است.

وزن و ابعاد

اسپیکرهای بلوتوثی و قابل حمل از نظر ابعاد و وزن در محدوده وسیعی قرار می‌گیرند و به همین دلیل گستره انتخاب وسیعی از اندازه‌های جیبی تا اندازه‌های بزرگ در پیش روی شما قرار دارد. از این رو شما باید با توجه به نیاز خود و اینکه قصد استفاده از این اسپیکر در چه فضاها و موقعیت‌هایی را دارید، بهترین مدل از نظر ابعاد و اندازه را انتخاب کنید.

ظرفیت باتری

اسپیکرهای بلوتوثی و قابل حمل معمولاً برای استفاده در مواقعی طراحی شده‌اند که دسترسی به منبع تغذیه برق وجود ندارد به همین دلیل این اسپیکرها به باتری‌های قابل شارژ مجهز شده‌اند. از این رو ظرفیت باتری اسپیکر و مدت زمانی که این وسیله می‌تواند بدون دسترسی به منبع تغذیه برق به کار خود ادامه دهد یکی از نکات مهم در زمان انتخاب و خرید اسپیکر است. با توجه به نیاز خود اسپیکری را انتخاب کنید که بتواند از نظر شارژدهی انتظار شما را به خوبی برآورده کند.

نسخه بلوتوث

اصلی‌ترین راه ارتباطی در اسپیکرهای قابل حمل، فناوری بلوتوث است که در نسخه‌های متعددی وجود دارد. نسخه بلوتوث نشان دهنده این است که کیفیت ارتباط به چه حدی خواهد بود و شعاع پوشش آن تا چه فاصله است. هرچه نسخه بلوتوث در یک اسپیکر بالاتر باشد نشان‌دهنده کیفیت ارتباط بالاتر و شعاع پوشش بیشتر است. در هنگام خرید اسپیکر بلوتوثی مدل‌هایی را انتخاب کنید که نسخه بلوتوث ۴ و بالاتر داشته باشند زیرا در این نسخه‌ها تأخیر ارتباط در کمترین حالت بوده و میزان قطع و وصل ارتباط نیز کمتر خواهد بود.

سایر گزینه‌های ارتباطی

یکی از مواردی که به‌عنوان مزیت برای اسپیکرهای بلوتوثی محسوب می‌شود پشتیبانی از سایر راه‌های ارتباطی به جز ارتباط بی‌سیم است. درگاه AUX، NFC، درگاه USB و … از دیگر راه‌های ارتباطی هستند که در صورت عدم پشتیبانی یک دستگاه از بلوتوث می‌توان از این راه‌ها برای اتصال به اسپیکر استفاده کرد.

میکروفون

یکی از مواردی که می‌توان به‌عنوان یک مزیت خوب برای انواع اسپیکرهای سونی و سایر برندها در نظر گرفت وجود میکروفون روی اسپیکر است زیرا این ویژگی این اجازه را می‌دهد که بتوان بدون قطع کردن ارتباط با اسپیکر به تماس‌های دریافتی جواب داده و مکالمه تلفنی انجام داد.

نحوه شارژ اسپیکر

درگاه ورودی که برای شارژ کردن باتری اسپیکرهای بلوتوثی در نظر گرفته شده است نیز اهمیت دارد. امروزه اکثر مدل‌های اسپیکر قابل حمل برای شارژ کردن باتری دارای درگاه‌های Micro USB یا Type-C هستند که این امکان را فراهم می‌کنند که در صورت عدم دسترسی به منبع تغذیه برق شهری بتوان از کابل و پاوربانک برای شارژ باتری آن‌ها استفاده کرد.

مقاومت در برابر آب و گردو غبار

از آنجایی که از اسپیکرهای بی سیم شیائومی و سایر برندهای مطرح در فضاهای بیرونی مانند جنگل، ساحل، دشت و … استفاده می‌شود، این نکته اهمیت دارد که اسپیکری که قصد خرید آن را دارید در برابر عوامل محیطی مانند آب و گرد و غبار مقاوم باشد. این ویژگی باعث می‌شود که در صورت حضور در محیط‌های مرطوب یا حتی در صورت ریختن اتفاقی مایعات بر روی اسپیکر، آسیب جدی متوجه آن نشود.

جنس بدنه اسپیکر

برای افرادی که اهل سفر و تفریح در طبیعت هستند و می‌خواهند اسپیکر بلوتوثی خود را به همراه داشته باشند یکی از نکات مهم جنس بدنه اسپیکر است. این افراد باید اسپیکرهایی را برای خرید انتخاب کنند که جنس بدنه آن‌ها مقاوم بوده و در برابر ضربه و خط و خش مقاومت داشته باشد تا در صورت استفاده در این محیط‌ها با آسیب جدی مواجه نشود.

 

جمع‌بندی

در دنیای مدرن امروز، اسپیکرهای بلوتوثی یکی از تجهیزات و وسایل بسیار کاربردی هستند که در شرایط مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از دلایل کاربرد این ابزار، علاقه افراد به شنیدن صدا با بالاترین و بهترین میزان کیفیت است. انتخاب اسپیکر مناسب همواره یکی از چالش‌های جدی برای افراد بوده است که می‌توان با رعایت و توجه به یک سری نکات در هنگام خرید بهترین انتخاب ممکن را داشت. گران قیمت بودن یک اسپیکر نشان دهنده بهترین بودن آن نیست بلکه بهترین اسپیکر برای هر فرد، آن است که بر اساس نیازهای شخص انتخاب شده باشد و توقعات او را برآورده کند.


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.