گردشگران داخلی اصفهان بیشتر هستند یا توریست های خارجی؟

گردشگران داخلی اصفهان بیشتر هستند یا توریست های خارجی؟

اصفهان با چندین و چند جاذبه ثبت ملی و چند اثر در لیست میراث جهانی یونسکو، از جمله مهم‌ترین شهرهای توریستی ایران به حساب می‌آید. همه‌ساله هزاران هزار نفر از این شهر دیدن می‌کنند. در میان گردشگران داخلی، گردشگران خارجی بسیاری نیز دیده می‌شوند. حال سؤال اینجاست که تعداد گردشگران داخلی اصفهان بیشتر هستند یا گردشگران خارجی؟ با ما همراه باشید تا پاسخ سؤال خود را بیاید.

رشد ۲۰ درصد گردشگران خارجی به اصفهان

مدتی پیش، این تیتر را در خبرگزاری‌های داخلی مشاهده کردیم. بله، خوشبختانه شاهد رشد ۲۰ درصدی گردشگران خارجی به اصفهان بودیم. این موضوع اهمیت بسیاری دارد. وقتی که گردشگران خارجی وارد کشور شوند، یعنی ارز وارد کشور می‌شود.

ورود ارز نیز باعث افزایش رونق اقتصادی و چرخش پول در کشور می‌شود. به‌صورت کلی در دنیای اقتصاد، خروج ارز از کشور باعث فقر و رکود اقتصادی و ورود ارز باعث شکوفایی اقتصاد و ثروت می‌شود. بر اساس آخرین آمار، در سال جاری حدود ۳ میلیون نفر بر تعداد گردشگران خارجی اصفهان افزوده شده است. با این افزایش، در حال حاضر حدود نیمی از جمعیت گردشگران را توریست‌های خارجی تشکیل می‌دهند.

بیشترین مسافران خارجی اصفهان را چه کسانی تشکیل می‌دهند؟

فقط پرواز اصفهان تهران و پرواز تهران اصفهان نیست که طرفداران بسیاری دارد. جالب است بدانید که پرواز اصفهان در کشورهایی همانند روسیه، ترکیه، عراق و کشورهای اروپای شرقی نیز طرفداران مخصوص به خود را دارد. با افزایش تبلیغات، افراد بیشتری در کشورهای خارجی درباره زیبایی‌های اصفهان اطلاع پیدا می‌کنند.

به این ترتیب با گسترش تبلیغات و اطلاعات توریستی در کشورهای دیگر، مسافران بیشتری ترغیب می‌شوند تا از ایران دیدن کنند. در حال حاضر اکثر مسافران خارجی اصفهان را توریست‌های عراقی، ترکی، روسی، ژاپنی و کشورهای اروپای شرقی تشکیل می‌دهد.

چرا بازدید از اصفهان برای گردشگران خارجی ارزشمند است؟

زندگی ما ایرانیان همانند یک ماهی در اقیانوس است. تا زمانی که در دنیای بی‌آبی نباشیم، قدر نعمت خود را نمی‌دانیم. کشور ما تاریخ بسیار غنی و فرهنگی غنی‌تر دارد. در کشورهای دیگر، درباره تاریخ ایران به کرات صحبت می‌شود. به همین خاطر است که گردشگران خارجی برای آنکه بتوانند با فرهنگ ایران و ایرانی بیشتر آشنا شوند، کیلومترها راه را پشت‌سر می‌گذارند تا به ایران سفر کنند.

جاذبه‌های گردشگری فرهنگی اصفهان بسیار ارزشمند هستند. بسیاری از جاذبه‌های اصفهان در فهرست آثار ملی ایران قرار دارند. برخی دیگر از آن‌ها را نیز در میراث جهانی یونسکو می‌توانید مشاهده کنید. همین موضوع به ظاهر ساده، باعث می‌شود تا بسیاری از گردشگران کنجکاو باشند تا از شهری که این حجم از میراث جهانی یونسکو را در خود جای داده است، دیدن کنند.

پرواز اصفهان تهران

از طرف دیگر همین ارز کم‌ارزشی که ایران دارد، در زمینه گردشگری می‌تواند سکه شانس ایران باشد. در حقیقت با وجود آنکه ریال به‌دلیل ارزش کم خود، قدرت خرید بسیار کمی به مردم بدهد؛ اما باعث جذب گردشگر می‌شود. شاید از خودتان بپرسید چطور این موضوع ممکن است؟

وقتی گردشگران اروپایی به ایران بیایند، خدمات را با نرخ پول خود مقایسه می‌کنند. به این ترتیب برای مثال هزینه بلیط پرواز تهران اصفهان یا پرواز اصفهان تهران که برای خود مردم ایران شاید گران باشد، برای آن‌ها به اندازه کرایه تاکسی بین‌شهری هم نیست. گردشگران خارجی و مخصوصاً اروپایی، با هزینه اقامت در یک مسافرخانه اروپا، می‌توانند در بهترین هتل اصفهان اقامت کنند. پس هزینه‌های کم سفر نیز به نوعی باعث جذب توریست می‌شود. با تمرکز بر همین موضوع به ظاهر ساده، گردشگران بسیاری عازم ایران می‌شوند.

چالش‌هایی که مسافران خارجی با آن رو‌به‌رو هستند

در بخش قبلی متوجه شدیم که اصفهان پتانسیل بسیار مناسبی برای جذب گردشگر خارجی دارد. خوشبختانه طی سال‌های اخیر نیز شاهد افزایش تعداد گردشگران خارجی بوده‌ایم؛ اما در عین حال چالش‌هایی وجود دارند که باعث می‌شوند گردشگران به ندرت ایران را برای سفر انتخاب کنند.

شوک فرهنگی و مشکلات سیاسی مذهبی عوامل اصلی این چالش هستند. مسائلی همانند حجاب، مشکلات سیاسی با کشورهای خاص و از این قبیل مشکلات باعث می‌شود تا مسافران خارجی به ندرت ایران را برای سفر انتخاب کنند. گردشگری همیشه یک صنعت بسیار مولد بوده و همینطور هم خواهد بود.

پرواز تهران اصفهان

بسیاری از مشاغل به‌صورت مستقیم و غیر مستقیم به صنعت گردشگری مرتبط هستند. برای مثال وقتی که یک فرد بلیط پرواز تهران اصفهان یا بلیط پرواز اصفهان تهران را تهیه می‌کند، باعث رونق ایرلاین می‌شود. به همین ترتیب کارکنان ایرلاین تا خلبان و تمامی کارکنان آن شرکت به کسب درآمد می‌رسند. این موضوع را در صنعت هتل‌داری، گیفت‌شاپ، جاذبه‌های تفریحی و گردشگری گسترش دهید تا متوجه اهمیت این صنعت شوید.

حال دولت باید سهم خود را ادا کند. برای این کار باید چالش‌های مسافران خارجی را برطرف نماید. به این ترتیب می‌تواند به جذب گردشگران خارجی به اصفهان و سایر شهرهای ایران کمکی کرده باشد. در ضمن به یاد داشته باشید. به نظر شما چطور می‌توان به افزایش گردشگران اصفهان در اصفهان کمک کرد؟ نظرات خود را در این باره با ما و سایر دوستان به اشتراک بگذارید.


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.