۱۰ نکته مهم رژیم غذایی برای داشتن زندگی سالم

سلامت بر پایه‌های مختلفی استوار است که هر کدام از آنها در عین استقلال از هم، به هم وابسته و متکی هستند. اگر می‌خواهید که سلامت خود را حفظ کنید و زندگی سالمی داشته‌باشید، باید نکات مهمی را رعایت کنید و بر این پایه‌ها پایدار باقی بمانید. یکی از این پایه‌ها، تغذیه سالم است. در صورتی‌که تغذیه سالم داشته‌باشید، عمر شما طولانی‌تر و سلامت شما پایدارتر خواهد بود. اگر بیماری‌های زمینه‌ای دارید، این تغذیه سالم است که شما را از دام گرفتاری‌های آنها نجات می‌دهد.

اگر سلامت روان شما برای شما اهمیت دارد، تغذیه سالم است که در هماهنگی جسم و روان شما گام بر می‌دارد و آن‌ها را در ارتباطی تنگاتنگ با یکدیگر پیش می‌برد. در صورتی‌که می‌خواهید سلامت زندگی کنید، باید تغذیه سالم داشته‌باشید.

هرچقدر که از اهمیت تغذیه سالم برای شما بگوییم، باز هم کم است، پس سخت را کوتاه می‌کنیم و تنها به شما توصیه می‌کنیم که تغذیه خود را جدی بگیرید و به همان اندازه که برای موضوعات مهم زندگی خود وقت می‌گذارید، برای تغذیه هم وقت بگذارید.

برای اینکه رژیم غذایی سالمی داشته‌باشید، ده نکته برای شما آورده‌ایم که در صورت عمل کردن به آنها، زندگی شما روشن‌تر خواهد شد و نشانه‌های سلامت را در خود خواهید دید. با ما همراه باشید و این ده نکته را در برنامه‌ی غذایی خود جای دهید!

۱.مصرف روغن جامد ممنوع!

مصرف روغن جامد ممنوع

حتما نام روغن‌های سیرشده و سیرنشده به گوش شما رسیده‌است. آیا درباره این روغن‌ها چیزی می‌دانید؟ اگر نمی‌دانید به این مطلب توجه ویژه بکنید زیرا سلامت قلب شما در گرو دانستن این موضوع است.

روغن‌های سیرشده روغن‌هایی هستند که پیوند‌های شیمیایی موجود در آنها بیشتر سیرشده هستند و معمولا به شکل جامد دیده‌می‌شوند. اما روغن‌های سیرنشده روغن‌هایی هستند که پیوند‌های شیمیایی آن‌ها بیشتر دوگانه و سه گانه است و این به آن معنی است که در پیوند‌های آنها شکست وجود دارد. حال این پیوندها به چه دردی می‌خورند؟

هر چه روغن‌های سیرنشده مصرف کنیم، سلامت قلب و عروق ما بیشتر خواهند بود و احتمال رسوب چربی‌های بد در دیواره‌ی رگ‌ها کاهش پیدا می‌کند. همین مسئله از تصلب شرایین جلوگیری می‌کند. از طرفی، چربی‌های سیرشده می‌توانند تاثیر بدی روی چربی خون بگذارند و آن را بالا ببرند. همچنین کبد چرب در اثر مصرف چربی‌های سیرشده احتمال بیشتری دارد.

پس روغن‌های جامد نخرید. سعی کنید روغن مخصوص هر کار را برای خودش استفاده کنید. مثلا از روغن زیتون برای سرخ کردنی و از روغن سرخ کردنی برای سالاد استفاده نکنید.

۲.آب زیادی بنوشید.

هر زمان که هیچ کاری برای انجام دادن ندارید، آب بنوشید، آب بنوشید، آب بنوشید! آب نوشیدن از بهترین کارهایی است که می‌توان برای سلامت پوست و مو و زیبایی خود انجام دهید. همچنین دهیدراته نمی‌شوید و همین از ابتلا به سردردهای کم آبی پیشگیری می‌کند. مصداق بارز پیشگیری بهتر از درمان است!

۳.از خوردن نمک زیادی بپرهیزید.

نمک یا همان سدیم کلراید می‌تواند یکی از عوامل مهم در مستعد کردن شما برای بیماری فشار خون باشد. فشار خون یکی از بدترین بیماری‌های زمینه‌ای است که تمامی سیستم‌های بدن شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. مثلا کلیه‌ها و مجاری ادراری و سیستم قلبی عروقی مستقیما تحت تاثیر فشار خون قرار می‌گیرند. فشار خون با نمک بالا می‌رود و اگر در رژیم غذایی شما نمک زیادی وجود داشته‌باشد، احتمال اینکه به بیماری فشار خون مبتلا شوید و یا فشار خون در شما بدتر شود، وجود دارد. مصرف نمک را کم کنید تا زندگی سالم‌تری داشته‌باشید.

۴.میوه و سبزی بخورید!

میوه و سبزی بخورید

معمولا میوه و سبزی در سبد غذایی خیلی از خانواده‌ها جایی ندارند. شاید به خاطر گرانی باشد. اما توجه داشته باشید که سلامت شما در گرو فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی دریافتی از میوه و سبزیجاتی است که می‌خورید. اگر از نظر مالی، تهیه میوه و سبزی برای شما سخت است، ضرورتی ندارد که از میوه و سبزی‌های متنوع استفاده کنید. می‌توانید مقدار کم‌تر و با انتخاب خوشمندانه و به صرفه خرید کنید.

۵.شیر بخورید!

به طور کلی لبنیات نقش مهمی در سلامت دندان‌ها و استخوان ها دارند. معمولا افراد این مواد غذایی مفید را نادیده می‌گیرند. توجه داشته‌باشید که در سنین رشد اهمیت مصرف لبنیات به خصوص شیر بیشتر است. مصرف حداقل روزی ۲ واحد از لبنیات را فراموش نکنید. می‌تواند یک لیوان شیر و یا یک کاسه ماست باشد. حتی یک قالب پنیر هم نقش مهمی دارد.

۶.سرخ کردنی؛ عامل اصلی سرطان!

سرخ کردنی؛ عامل اصلی سرطان

تا زمانی که روش‌های بهتری برای درست کردن و آماده کردن مواد غذایی وجود دارد، چرا از سرخ کردن استفاده کنیم؟ مادامی که می‌توانیم مواد غذایی را بخارپز کنیم، آنها را بپزیم و یا حتی خام مصرفشان کنیم، چرا باید آنها را در روغن داغ تفت دهیم تا اسید‌های چرب ترانس در بدن ما بیشتر شوند و رادیکال‌های آزاد برای خودشان در بدن ما بچرخند؟

سعی کنید مصرف سرخ‌کردنی‌ها را به طرز چشمگیری کم کنید. برای رژیم غذایی خود محدودیت حداکثر و حداقل بگذارید. این کارها می‌توانند در رعایت کردن قوانینی که می‌گزارید، موثر باشند.

۷.وعده های غذایی را سر وقت بخورید!

یکی از بزرگ‌ترین آسیب‌هایی که ممکن است که دستگاه گوارش برسد، از طریق نامنظم بودن وعده‌های غذایی می‌رسد. اگر شما در ساعت مشخص صبحانه، ناهار و شام خود را نخورید، بدن شما نمی‌تواند ساعات خواب و بیداری دستگاه گوارش را به خوبی تنظیم کند و در بلند مدت دچار تنش و اضطراب می‌شود. اما اگر وعده‌های غذایی شما سر موقع باشند، اثر آن را بر روی سلامت خود در مدتی کوتاه مشاهده خواهید کرد.

۸.گوشت خوب است، اما نه به مقدار زیاد!

بارها شنیده‌ایم که مصرف گوشت برای بدن ضروری است و پروتئین‌ها و آهنی که در گوشت مخصوصا گوشت قرمز وجود دارد، برای سلامت انسان مفید است. اما آیا مصرف بیش از اندازه‌ی گوشت هم می‌تواند به همان میزان برای بدن مفید باشد؟

پاسخ ‌«نه» است. اگر می‌خواهید که سیستم گوارش شما با مشکلات جدی مواجه نشود و مواد معدنی در مفاصل شما رسوب نکنند، مصرف گوشت خود را تعدیل کنید. لازم نیست هر روز گوشت بخورید. اگر توانایی مالی دارید هفته‌ای ۲ بار می‌تواند فوق‌العاده باشید. اگر نمی‌توانید گوشت را به این اندازه تهیه کنید و تمکن مالی ندارید، آن را با حبوبات دیگر جایگزین کنید یا حداقل ماهی یکبار گوشت مصرف کنید.

۹.غذاهای دریایی را فراموش نکنید!

احتمالا می‌دانید که غذاهای دریایی منبع اصلی ید و امگا ۳ هستند. اگر می‌خواهید که این مواد در بدن شما تامین باشند، حتما حداقل ماهی یکبار از غذاهای دریایی مثل ماهی و میگو استفاده کنید.

۱۰.رژیم غذایی متنوع داشته‌ باشید!

احتمالا اگر کسی به شما بگوید که رژیم غذایی متنوع داشته‌باشید، او را متهم به نفهمی و ناآگاهی کنید که «مگر از گرانی خبر نداری؟ چطور می‌توان رژیم غذایی متنوع داشت وقتی پولی برای خرید مواد غذایی متنوع نیست؟»

همه‌ی ما از گرانی و تورم آگاهیم. می‌دانیم که مثل قبل نمی‌توان به راحتی مواد غذایی متنوع را تهیه کرد. اما تنوع غذایی به معنی مواد غذایی گران نیست! شما می‌توانید در رژیم غذایی خود تنوع ایجاد کنید، بی‌آنکه بودجه‌ی اضافه‌ای برای رژیم غذایی خود در نظر بگیرید. مثلا می‌توانید از انواع حبوبات، سبزیجات، ادویه‌ها و غذاهای خشک در رژیم غذایی خود بگنجانید.


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.