چگونه صبح زود بیدار شویم و پر انرژی بمانیم؟

برای بسیاری از ما بیدار شدن از خواب به خصوص هنگام صبح کاری بسیار سخت و آزار دهنده است.

در اینترنت با مقالات بسیاری مواجه می شویم که ما را تشویق به تغییر این نوع نگاه کرده و سعی می کنند با استفاده از موضوعات مختلفی مانند نگاه به طلوع خورشید، شروع یک تجربه ی جدید، آغاز اتفاقات خوب و … به ما کمک کنند تا صبح مان را با احساسات بهتری آغاز کرده و سرحال تر از خواب برخیزیم تا در نتیجه بتوانیم عملکرد بهتری در طول روز داشته و بازدهی بیشتری را تجربه کنیم.

اما واقعیت این است که بیدار شدن از خواب در هنگام صبح کار دشواری است و هیچ کس نمی تواند این موضوع را انکار کند.

صبح زود بیدار شدن

همه ما برای شروع روز روتین منظمی داریم، مثلا شاید اول صبح برای سرگرم شدن تصمیم بگیریم فال حافظ بگیریم و یا صبح خود را با قهوه شروع کنیم.

همه ما راهکار های مختلفی را امتحان می کنیم تا بتوانیم صبح هنگام در ساعت مشخصی از خواب برخواسته و برای کار و فعالیت روزانه آماده شویم. راهکار هایی نظیر قرار دادن ساعت یا گوشی موبایل دور از تختخواب یا تنظیم ساعت برای زنگ زدن مکرر در فواصل چند دقیقه ای و…. همه این روش ها در نوع خود موفق و کار آمد هستند. اما چه کنیم که بتوانیم صبح ها سرحال از خواب بیدار شویم؟

بخندید

خندیدن نه تنها بهترین دارو در تمام دنیاست بلکه بهترین لطفی است که هر روز صبح می توانید در حق خودتان بکنید.

یکی از راهکار هایی که برای بهتر بیدار شدن به ذهن بسیاری از ما می رسد این است که شب ها زود بخوابیم اما این توصیه با سبک زندگی امروزی همخوانی زیادی ندارد.

بسیاری از افراد علاوه بر کار اصلی خود ممکن است یک یا چند شغل پاره وقت نیز داشته باشند بنابراین طبیعی است که تا پاسی از شب بیدار بمانند و صبح هنگام نیز بایستی خیلی زود از خواب برخیزند. مطمعنا این افراد به راه حل هایی نیاز دارند تا بتوانند مغز خود را با وجود خستگی و کم خوابی وادار به فعالیت کنند.

شاید این پیشنهاد به نظرتان عجیب برسد اما در چنین مواقعی نگاه کردن به یک استند آپ کمدی که در فضای مجازی نمونه های فراوانی از این نوع برنامه ها وجود دارد می تواند شما را وادار به خندیدن و در نتیجه ترشح اندورفین در مغزتان کرده و مغز شما را وادار به فعالیت نماید.

پس حتما در حین صرف صبحانه یا لباس پوشیدن و یا در مسیر رسیدن به محل کار یک استند آپ یا مطالبی با موضوع طنز را نگاه کنید و یا به آن ها گوش فرا دهید.

از نور و هوای تازه بهره ببرید

نور طبیعی آفتاب در تمام ساعات روز و به خصوص در هنگام صبح بهترین نعمتی است که می توانید از آن بهره مند شوید.

افراد بسیاری در مناطق شمالی و یا جنوبی کره زمین از این نعمت به خصوص در فصل تابستان برخوردارند اما برای کسانی که امکان استفاده از نور خورشید را ندارند یا صبح بسیار زود و قبل از طلوع آفتاب ملزم به بیدار شدن از خواب هستند، می توانند نور مصنوعی چراغ را جایگزین نور خورشید کنند.

گذشته از این که منبع نور طبیعی یا مصنوعی باشد، بایستی به محض خارج شدن از رختخواب خود را در معرض نور قرار دهید چرا که گرایش طبیعی بدن انسان به سمت نور بوده و به واسطه این موضوع هوشیاری فرد برانگیخته می شود.

تنفس در هوای تازه نیز اتفاق دیگری است که به شما کمک می کند مغز خود را برای کار روزانه بیدار و فعال کنید. اگر ا امکانش را دارید، حتما قدری پیاده روی کنید. اندکی زودتر از خودرو پیاده شوید و مسافتی را تا محل کارتان پیاده راه بروید. قرار نیست خود را خسته کنید این کار فقط یک نرمش سبک برای ریه ها و مغز شماست.

جالب است بدانید که تنفس در هوای سردتر و یا خنک تر برای فعالیت مغز بهتر است چرا که قلب شما را وادار به فعالیت بیشتر برای گرم نگه داشتن بدن کرده و در نتیجه خون بیشتری به مغزتان خواهد رسید. به همین دلیل معمولا توصیه می شود که با لباس های خنک به پیاده روی بروید.

به خودتان پاداش دهید

یکی از بهترین راه ها برای تشویق خودتان به انجام کاری ایجاد انگیزه است. اگر هر روز صبح صدای ساعت تان را می شنوید ولی انگیزه ای برای بیدار شدن و خاموش کردن ساعت ندارید پیشنهاد می کنیم که برای خودتان پاداشی در نظر بگیرید.

این پاداش به شما انگیزه خواهد داد تا رختخواب عزیزتان را ترک کنید. پس در مورد پاداشی که قرار است به خودتان بدهید خوب فکر کنید و چیزی را انتخاب کنید که صبح هنگام فکر کردن به آن بتواند شما را از زیر پتو بیرون بکشد.

حتی می توانید به خودتان امتیاز هم بدهید و زمانی که امتیازهای تان به حد مشخصی رسید یک هدیه ویژه برای شخص با اراده خودتان تهیه کنید.

روال کارهای صبح خود را ساده کنید

مطمعنا نیاز به گفتن این موضوع نیست اما تاکید می کنیم که حتما برای انجام همه کارهای تان برنامه ریزی کنید، قرار نیست هر روز صبح با استرس و وحشت در آخرین لحظه از خواب برخیزید.

شب قبل هر کاری را که ممکن است برنامه صبح شما را سبک تر کند انجام دهید، کیف تان را مرتب و آماده کنید، لباس های تان را کنار هم بگذارید، کرم ها، شانه مو و لوازم آرایش و پیرایش خود را مرتب کرده و در دسترس بگذارید، ظرف غذای فردا را آماده کرده و در یخچال قرار دهید و حتی می توانید فنجان چای یا قهوه خود را روی میز بگذارید تا صبح راحت تر بتوانید نوشیدنی مورد علاقه تان را داخل آن سرو کنید.

مطمعن باشید که صبح هنگام وقتی به خاطر می آورید که همه چیز برای شروع کامل یک روز برایتان فراهم است، راحت تر از خواب بیدار خواهید شد.

صحبت کنید

با یک نفر صحبت کنید. این شخص می تواند هر کسی باشد اما مهم این است که با کسی صحبت کنید چرا که حرف زدن یکی از بهترین راه ها برای فعال شدن سلول های خاکستری مغز است بنابراین حتی اگر کسی را هم در اطراف خود ندارید می توانید با گیاهان آپارتمانی خود صحبت کنید.

صحبت کردن باعث می شود که مغز شما به طور طبیعی و به آرامی برای ساعات آینده فعال شود و بتوانید در ادامه روز به خوبی گوش دهید، تفسیر کنید و پاسخ دهید.

با مثانه کاملا خالی به خواب نروید

این پیشنهاد اگرچه عجیب است اما یک راه مطمئن برای بیرون آوردن تان از رختخواب است. زمانی که می بینید نمی توانید به راحتی از تختخواب خود دل بکنید اجازه دهید که طبیعت بدن تان کار خود را انجام دهد.

برای رسیدن به این امر لازم نیست که خودتان را اذیت کنید، همین که در طول روز ۸ تا ۱۰ لیوان آب بنوشید کافی است مطمعن باشید که صبح هنگام هر چقدر هم که خواب آلوده باشید نمی توانید در رختخواب خود بمانید.

اگر از سلامتی خوبی برخوردار هستید، می توانید از طبیعت بدن تان هم به عنوان یک ساعت طبیعی برای بیدار شدن به موقع در هنگام صبح استفاده کنید.

تختخواب خود را مرتب کنید

برای تختخواب خود یک رو تختی زیبا انتخاب کنید تا زمانی که تخت خود رامرتب می کنید یک جلوه زیبا به فضای اتاق خواب شما ببخشد.

شاید برایتان عجیب باشد اما زمانی که خود را ملزم به مرتب کردن تختخواب تان کنید، در طول روز سخت تر مایل به خوابیدن روی تخت و به هم زدن ترکیب تختخواب تان خواهید شد و در نتیجه شب هنگام زودتر به خواب رفته و صبح را زودتر و راحت تر آغاز خواهید کرد.

اصلا مهم نیست که چه ساعتی از خواب بلند می شوید اما خود را ملزم کنید که حتما رختخواب خود را مرتب کنید تا به مرور زمان این امر به یک عادت در رفتارهای روزمره شما مبدل شود. مطمعن باشید که به واسطه این رفتار مثبتی که در ابتدای صبح انجام می دهید از خودتان تقدیر خواهید کرد.


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.