چگونه الفبا را به کودکان آموزش دهیم؟

چگونه الفبا را به کودکان آموزش دهیم؟

آموزش الفبای فارسی به کودکان حکم اولین آجر برای ساختن یک بنای عظیم را دارد. چگونه می‌توان از فردی انتظار داشت به‌راحتی بخواند و بنویسد بدون آن که الفبا را با شیوه‌ای صحیح آموزش دیده باشد؟ اهمیت یادگیری اصولی الفبا به قدری بالا است که ما تصمیم داریم در ادامه بهترین شیوه‌ها برای آموزش حروف الفبای فارسی را به شما معرفی کنیم. خواندن این مقاله را به همه والدین دغدغه‌مند نسبت به آینده فرزند خود پیشنهاد می‌کنیم. با راهکارهای ارائه شده در این مطلب، فرزند شما به سرعت الفبای فارسی را یاد گرفته و برای همیشه به خاطر می‌سپارد.

۱. آموزش الفبا به کمک کتاب‌های آموزشی را فراموش نکنید

این که سخن از یادگیری باشد ولی حرفی از کتاب به میان نیاوریم، بسیار عجیب است! به دلیل اهمیت بالای آموزش الفبای فارسی به کودکان، بسیاری از ناشران انواع کتاب‌های آموزشی را با این موضوع منتشر کرده‌اند. در بسیاری از این کتاب‌ها امکان آموزش الفبا از طریق رنگ‌آمیزی یا با شعر‌های جذاب فراهم شده است. این کتاب‌ها ضمن آموزش، کودکان را بسیار سرگرم می‌کنند. از جمله کتاب‌های آموزش حروف الفبای فارسی و مهارت نوشتن برای کودکان، می‌توان به کتاب «حواستو جمع کن»، «آی قصه قصه قصه الف تا ی با قصه» و کتاب «مهارت خواندن و نوشتن الفبا (برای کلاس اولی ها)» اشاره کرد. البته این‌ها فقط چند نمونه از هزاران کتاب منتشر شده با موضوع الفبا هستند. علاوه‌بر این، با خرید کتاب‌ داستان‌های مختلف مانند کتاب داستان کلیله و دمنه می‌توان به تقویت مهارت خواندن و نوشتن کودکان مقاطع تحصیلی پایه کمک کرد.

۲. آموزش الفبای فارسی به کودکان با استفاده از بازی؛ سرگرمی در حین آموزش

کودکان سرشار از انرژی و عاشق جنب‌وجوش هستند؛ به همین دلیل یکی از بهترین روش‌ها برای آموزش مفاهیم مختلف به آن‌ها، از طریق بازی کردن است. بازی کردن به تخلیه انرژی کودک و یادگیری به‌صورت توأمان کمک می‌کند. به دلیل علاقه کودکان به بازی کردن، آموزش الفبا از این طریق، انگیزه آن‌ها برای یادگیری را نیز افزایش می‌دهد. بازی‌های بسیار مختلف در سبک‌های متفاوت برای آموزش الفبا به کودکان وجود دارد؛ به‌عنوان مثال می‌توانید با خمیر بازی شکل حروف الفبای مختلف را برای کودک بسازید و با او تمرین کنید. یکی دیگر از بازی‌های مفید برای آموزش الفبا، از طریق رنگ‌آمیزی حروف الفبا است؛ در این روش کودک با رنگ کردن حروف الفبای مختلف و دنبال کردن شکل نوشتاری آن‌ها، به‌سرعت با حروف الفبا آشنا می‌شود.

یکی دیگر از بازی‌های مفید که شاید بسیاری از شما نیز آن را در زمان کودکی امتحان کرده باشید، بازی پیدا کردن حروف الفبا است؛ در این روش، هر بار از کودک می‌خواهید شکل یک حرف الفبا را در روزنامه یا کتاب پیدا کند و دور آن خط بکشد؛ باور کنید این روش به‌صورت حیرت‌آوری در یادگیری الفبا موثر خواهد بود. برای این بازی می‌توانید از کتاب جودی دمدمی استفاده کنید؛ این کتاب علاوه‌بر کمک به یادگیری الفبا، داستان‌های بسیار جذاب و سرگرم‌کننده‌ای برای کودکان دارد که بعد از یادگیری الفبا برای تقویت مهارت خواندن و نوشتن نیز کاربرد خواهد داشت.

آموزش الفبای فارسی به کودکان

۳. آموزش حروف الفبا به ترتیب با استفاده از فلش کارت؛ قدیمی و تاثیرگذار

شاید عده‌ای استفاده از فلش کارت را روشی قدیمی به حساب بیاورند، ولی همچنان یکی از موثرترین روش‌های آموزش مفاهیم مختلف استفاده از این ابزار است. تکرار و تمرین نقش ویژه‌ای در یادگیری الفبا دارد که این هدف با استفاده فلش کارت‌ها فراهم می‌شود. فلش کارت‌های مختلفی برای آموزش حروف الفبای فارسی به کودکان در بازار موجود است؛ بهترین انواع فلش کارت آن‌هایی هستند که علاوه‌بر شکل نوشتاری حروف الفبا، یک کلمه و تصویر مربوط به آن را نیز دارند. این فلش کارت‌ها به یادگیری الفبا از طریق حافظه تصویری کودک کمک می‌کنند. در ابتدا آموزش حروف الفبای بزرگ را شروع کنید و رفته‌رفته حروف الفبای چسبان را نیز به کودک خود آموزش دهید. در استفاده از فلش کارت‌ها خلاق باشید و بازی و تحرک را نیز چاشنی کار کنید؛ کودکان به‌هیچ‌عنوان از فعالیت‌های کسل‌کننده و ثابت استقبال نمی‌کنند. کودکان و نوجوانان عاشق هیجان هستند، به همین دلیل انواع کتاب ترسناک نوجوان طرفداران بسیاری دارد.

۴. آموزش الفبای فارسی به کودکان پیش دبستانی با استفاده از اسباب بازی

این حقیقت را نمی‌توان کتمان کرد که کودکان دیوانه‌وار عاشق اسباب بازی هستند! به‌عنوان والدین یا آموزگار، از این علاقه استفاده بهینه کنید و الفبا را با اسباب بازی به کودکان آموزش دهید. اسباب‌ بازی‌های مختلفی برای آموزش الفبا در بازار موجود هستند. پازل‌های فومی و چوبی، جعبه حروف الفبا و انواع جورچین‌ها برای آموزش شکل حروف الفبای فارسی بسیار کمک‌کننده خواهند بود.

۵. آموزش الفبای فارسی به ترتیب با صدا؛ با کمک شعر و آهنگ‌های کودکانه

ریتم و قافیه بسیار راحت در ذهن می‌ماند؛ برای یادگیری حروف الفبا نیز باید آن‌ها را به خاطر سپرد؛ با این حساب، برای آموزش الفبای فارسی به کودکان می‌توان از شعر و آهنگ استفاده کرد. بسیاری از والدین آموزش الفبای فارسی برای کودکان ۳ ساله را با شعر شروع می‌کنند. انواع کتاب‌ها و برنامه آموزش حروف الفبای فارسی با شعر وجود دارند که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. با نصب این اپلیکیشن‌ها روی موبایل یا با خرید کتاب شعرهای جذاب، آموزش الفبای فارسی به کودکان پیش دبستانی یا حتی کوچک‌تر را به یک فعالیت سرگرم‌کننده تبدیل کنید.

آموزش الفبا

خرید کتاب‌های آموزشی و شعر برای آموزش الفبای فارسی به کودکان از فروشگاه بادبادک

در این مقاله ۵ روش آموزش الفبای فارسی به کودکان را بررسی کردیم. یادگیری اصولی الفبا نقش کلیدی در آموزش مفاهیم مختلف دارد. روش‌های گوناگونی برای آموزش الفبا وجود دارد، شما باید متناسب با سن و روحیات فرزند خود بهترین روش را انتخاب کنید. از شعر و بازی گرفته تا ابزارهای دقیق‌تر مانند کتاب‌ها.

اگر شما به‌عنوان والدین دغدغه خرید کتاب‌های آموزشی الفبای فارسی کودکان را دارید، حتما به سایت بادبادک با نشانی اینترنتی badbaddak.ir سر بزنید. در این سایت مجموعه کاملی از کتاب‌های کودک و نوجوان با مناسب‌ترین قیمت قابل‌خریداری هستند. بعد از ثبت سفارش کتاب خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن درب منزل تحویل خواهید گرفت. اگر از مناسب‌ترین کتاب برای کودک خود اطلاعی ندارید، با شماره ۰۹۰۱۶۷۸۸۶۶۶ تماس بگیرید تا کارشناسان بادبادک شما را با صبر و حوصله راهنمایی کنند.


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.