در هنگام خرید بالش باید به چه نکاتی توجه کرد؟

شاید در نگاه اول، همه بالش ها یکسان به نظر برسند. اما هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند، که می توانند برای فردی بسیار راحت، و برای فرد دیگری بی خوابی و گردن درد را به ارمغان بیاورند. اگر برای خرید بالش به فروشگاه ها مراجعه کرده باشید، احتمالا در بین مدل های متنوعی که در دسترس شما هستند سردرگم شده اید. هر فروشنده و هر برند فاکتورهایی را از یک بالش خوب به شما می گوید. اما واقعا بالش خوب چه بالشی است؟ در این مقاله به مواردی اشاره خواهیم کرد که، باید در هنگام خرید بالش به آن ها توجه داشته باشید.

خرید بالش

نکات طلایی در هنگام خرید بالش

در هنگام انتخاب بالش باید به نکات مختلفی توجه داشته باشید، که از مهم ترین آن ها می توان به میزان محافظت از سر و گردن شما، جنس بالش (که شامل مغزی بالش و رویه آن می شود) و همچنین میزان گردش هوا اشاره کرد.

حالت خواب خود را در نظر بگیرید

اولین و مهم ترین عاملی که باید به آن توجه داشته باشید، حالت خواب شما است. معمول ترین حالت خواب خود را در نظر بگیرید، و سپس بر اساس آن بالش مناسب با آن حالت را انتخاب کنید. مهم ترین مسئله در استفاده از بالش، قرار گرفتن سر و ستون فقرات در یک راستا است. بالش شما نباید به اندازه ای بلند یا سفت باشد که سر شما را بالاتر از ستون فقراتتان قرار دهد.

همچنین میزان سفتی و نرمی بالش را نیز باید بر اساس پوزیشن خواب شما، و نوع تشکی که استفاده می کنید تعیین شود. مثلا اگر عادت دارید به پهلو بخوابید، باید نرمی بالش به اندازه ای باشد که سر شما را با ستون فقراتتان در یک راستا قرار دهد. اگر بالش بیش از اندازه سفت بالش سر شما بالاتر، و اگر بیش از اندازه نرم باشد، سر شما پایین تر از ستون فقرات قرار می گیرد.

به جنس بالش توجه کنید

جنس مواد اولیه به کار رفته در بالش، از چندین نظر حائز اهمیت است. باید توجه داشته باشید که مواد استفاده شده در بالش، کاملا ضد حساسیت باشند. حساسیت زا بودن الیاف رویی و مغزی بالش، می تواند مشکلات پوستی و یا تنفسی را برای شما به همراه داشته باشد.

به صورت معمول از یکی از مواد اولیه زیر در مغزی بالش ها استفاده می شود:

  • کرک
  • پلی استر
  • پر
  • پنبه
  • مموری فوم
  • لاتکس

مسئله مهم بعدی، گردش هوا و رطوبت است. هرچه مغزی و رویه بالش اجازه گردش هوای بیشتری را در بالش دهند، بالش کمتر بو می گیرد و امکان ایجاد آلودگی و رطوبت نیز در آن کمتر خواهد بود.

وزن شما نیز در خرید بالش اهمیت دارد!

شاید به نظرتان عجیب باشد، اما وزن بدن شما یکی دیگر از موارد تعیین کننده در انتخاب بالش مناسب است. به عنوان مثال اگر شما سنگین وزن باشد، در هنگام خواب بدن شما بیشتر از حالت معمول در تشک فرو می رود، بنابراین سر شما بالاتر از ستون فقراتتان قرار می گیرد. در چنین شرایطی باید از بالش های نرم استفاده کنید، تا سر شما پایین تر برود و بدن شما در یک خط قرار بگیرد. برعکس اگر شما وزن کمی دارید، استفاده از بالش های نرم باعث فرو رفتن سر شما، و پایین تر قرار گرفتن آن نسبت به ستون فقرات خواهد شد.

مدل های مختلف بالش

امروزه بالش ها در مدل های متفاوت، و بسیار متنوعی تولید می شوند. هر کدام از این مدل ها ویژگی های خاص خود را دارند. در این قسمت به معرفی تعدادی از این مدل ها خواهیم پرداخت.

مدل های مختلف بالش

  • بالش های پلی استر: برای پر کردن این بالش ها از الیافی مانند پنبه استفاده می شود. بالش پلی استر رایج ترین مدل موجود در بازار است، که ارزان ترین مدل نیز محسوب می شود.
  • بالش های پر شده از پر: این مدل بالش ها معمولا به وسیله پر غاز یا اردک پر می شوند. هرچه حجم پر موجود در بالش بیشتر باشد، بالش سفت تر خواهد بود. ویژگی اصلی این بالش ها این است که دمای آن ها بالا نمی رود. به همین دلیل این بالش ها برای افرادی که در خواب عرق می کنند بسیار مناسب هستند.
  • بالش های مموری فوم: بالش های مموری فوم از پلی ارتان ساخته شده اند. این بالش ها حالت گیری و محافظت بسیار خوبی از سر و گردن شما دارند. به همین دلیل این محصولات برای افرادی که دیسک گردن دارند بسیار مفید است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.