زوج درمانی راهی برای بهبود روابط عاشقانه

زوج درمانی چیست؟

زوج درمانی ، درمانی است که برای بهبود روابط عاشقانه و حل تعارضات بین فردی میان زوجین تلاش می‌کند. به‌عبارتی زوج درمانی، فرصتی برای زوجین است تا با هم برای بهبود رابطه‌شان تلاش کنند و به زندگی زناشویی بهتر و سالم‌تری دست پیدا کنند. به عبارتی زوج درمانی نوعی روان درمانی است که می‌تواند به شما و همسرتان در بهبود روابط شما کمک کند.

اگر مشکلاتی در رابطه دارید، می‌توانید برای کمک به بازسازی رابطه خود به دنبال زوج درمانی باشید. در هر مرحله از رابطه شما، صرف نظر از آن، مفید است. زوج‌درمانی می‌تواند طیف گسترده‌ای از مسائل مربوط به رابطه، از جمله درگیری‌های مکرر، احساس قطع ارتباط، رابطه عاشقانه، مسائل مربوط به رابطه جنسی، یا مشکلات ناشی از استرس‌های بیرونی را برطرف کند.

img22

زوج درمانی چه کمکی می‌تواند داشته باشد؟

زوج درمانی می تواند به شما و همسرتان این فرصت را بدهد که در مورد مسائل مربوط به چندین جنبه از رابطه خود بحث و حل و فصل کنید که می تواند شامل موارد زیر باشد:

نقش‌ها در رابطه :

زوج‌درمانی می‌تواند به شما کمک کند نقش‌هایی را که شما و همسرتان در رابطه بازی می‌کنید بررسی کنید و پویایی‌های ناسالم را شناسایی کنید. همچنین می‌تواند به رفع تفاوت در انتظارات کمک کند. گاهی آنقدر یکی از زوجین شخصیت وابسته‌ای در زندگی ایفا می‌کند که طرف مقابل راهی برای جدایی پیدا می‌کند.

باورها و ارزش ها :

زوج درمانی می تواند به شما و همسرتان کمک کند تا در مورد عقاید، ارزش ها و احساسات مذهبی خود و پیامدهای این جنبه ها در زندگی روزمره خود صحبت کنید.

امور مالی :

امور مالی می تواند منبع اصلی درگیری در روابط باشد. زوج درمانی می تواند به ترویج گفتگوی باز و شفافیت در مورد عادات درآمد و هزینه کمک کند.

زمان صرف شده با هم :

شما و شریک زندگیتان می‌توانید به مسائلی بپردازید که باعث خرابکاری در زمان با هم بودن شما شده است. می‌توانید درباره فعالیت‌هایی که از انجام آن‌ها با هم لذت می‌برید و چگونگی لذت‌بخش‌تر کردن زمان با هم صحبت کنید.

کودکان :

اگر شما و همسرتان در مورد اینکه آیا می‌خواهید بچه‌دار شوید یا نه یا چگونه آنها را بزرگ کنید، همدل نیستید، زوج‌درمانی می‌تواند به شما در بیان این نگرانی‌ها کمک کند. همچنین می تواند به عوامل استرس زا مانند مشکل در باردار شدن یا فرزندخواندگی کمک کند.

روابط خانوادگی :

زوج درمانی می تواند به شما و همسرتان کمک کند تا مشکلات ناشی از درگیری با سایر اعضای خانواده مانند والدین، فرزندان و خواهران و برادران را حل کنید.

رابطه جنسی و صمیمیت :

اگر شما و شریک زندگیتان مسائل مربوط به رابطه جنسی و صمیمیت یا خیانت را دارید، زوج درمانی می‌تواند فضای امنی را برای شما فراهم کند تا احساسات و نیازهای خود را به اشتراک بگذارید. گاهی خیانت در رابطه، تمام جوانب زندگی را دچار تنش می‌کند و همین مسائل آن عشق و محبتی که بین شما جاری بود را زیر سوال می‌برد، به مرور روابط جنسی خود را کم می‌کنید که همین باعث سرکوب جنسی در رابطه شما می‌شود.

مسائل مربوط به سلامتی :

بیماری های جسمی یا روانی می‌تواند برای شما و همسرتان سخت باشد. زوج درمانی می تواند به شما کمک کند تا با استرسی که به رابطه شما وارد می کند مقابله کنید.

عوامل استرس‌زای بیرونی :

درمان همچنین می‌تواند به شما و شریک زندگی‌تان کمک کند تا با درگیری‌های ناشی از عوامل خارجی، مانند کار، مقابله کنید که می‌تواند بر روابط شما استرس وارد کند.

مزایای زوج درمانی

دکتر مولر می‌گوید: وقتی مردم در رابطه‌شان احساس امنیت بیشتری می‌کنند، می‌توانند در بخش‌های دیگر زندگی‌شان قاطع‌تر و ماجراجوتر شوند. به عبارتی افراد گزارش می دهند که احساس می کنند با شریک زندگی خود و احساسات خود ارتباط بیشتری دارند و همچنین در رابطه ایمن تر، خودجوش و بازیگوش تر هستند.

img29

از مزایای زوج درمانی می توان به کاهش پریشانی رابطه و افزایش رضایت از رابطه اشاره کرد.
برخی از مزایای زوج درمانی می تواند ارائه دهد:

⦁ یکدیگر را بهتر درک کنید :

زوج درمانی می تواند به شما کمک کند خود و همسرتان را بهتر درک کنید. می تواند به هر دوی شما کمک کند تا احساسات، امیدها، ترس ها، اولویت ها، ارزش ها و باورهای خود را بیان کنید.

⦁ مشکلات رابطه را شناسایی کنید :

به گفته دکتر مولر، درمانگر شما می تواند به شما و همسرتان کمک کند تا مسائلی را که منجر به درگیری های مکرر، عدم اعتماد و احساس قطع ارتباط می شوند، شناسایی کنید.

⦁ بهبود مهارت های ارتباطی :

درمان می تواند به شما و همسرتان کمک کند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنید. این می تواند به شما کمک کند تا خود را بیان کنید و آنچه را که نیاز دارید بدون حمله یا سرزنش شریک زندگی خود بخواهید.

⦁ تعارضات را حل کنید :

درمانگر شما می تواند به شما و شریک زندگیتان کمک کند تا مشکلات خود را بیان کرده و آنها را حل کنید.

⦁ تقویت دوستی و دلبستگی :

زوج درمانی می تواند به تقویت دوستی، دلبستگی، پیوند و صمیمیت بین شما و همسرتان کمک کند.

⦁ خاتمه دادن به رفتار ناکارآمد :

درمانگر شما می تواند رفتارهای ناکارآمد را شناسایی کرده و به حذف آنها کمک کند.

⦁ مهارت‌ها را بیاموزید :

زوج‌درمانی شکل بلندمدت درمانی نیست. در عوض، این یک درمان کوتاه‌مدت است که هدف آن تجهیز شما و شریک زندگیتان به مهارت‌هایی است که به شما کمک می‌کند تا از تعارضاتی که در مسیر ایجاد می‌شوند پیشگیری و مدیریت کنید.

⦁ بهبود رضایت از رابطه :

زوج درمانی می تواند به بهبود کیفیت کلی رابطه شما کمک کند، به طوری که شما و شریک زندگیتان در کنار هم شادتر باشید.

چیزهایی که در بحث زوج درمانی باید در نظر بگیرید

یکی از نکات کلیدی که باید قبل از تصمیم گیری برای مراجعه به زوج‌درمانگر در نظر بگیرید، تعهد شما به کار بر روی رابطه خود است. درمانگران از زوج‌ها انتظار دارند که به استفاده از مهارت‌هایی که در درمان می‌آموزند، خارج از جلسات درمانی ادامه دهند. در نتیجه، کسانی که آمادگی تمرکز بر بهبود روابط خود را به این روش ندارند، ممکن است از میانِ‌راه ادامه ندهند.
توجه داشته باشید که ساختن رابطه‌ای سالم به صبر و همکاری هر دو نفر نیاز دارد. در این مسیر در کنار هم باشید و به خودتان فرصت تجربه‌ی رابطه‌ای صمیمانه با شریک عاطفی‌تان را بدهید. همچنین در این مسیر می‌توانید از مشاور نیز کمک بگیرید؛ زوج درمانگران کلینیک روانشناسی آریاز، همیشه و در همه حال در این مسیر کنار شما هستند.

روان‌شناس: نیلوفر یل علی‌بیگی

منبع:
Vinney, C. (November 15, 2023). Overview of the Gottman Method. Taken from the link: https://www.verywellmind.com/what-is-the-gottman-method-5191408


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.