سندروم قلب شکسته چیست؟ راه های تشخیص و درمان آن چیست؟

در این نوشته از دلبرانه قصد داریم مطلبی در خصوص سندروم قلب شکسته خدمت شما کاربران محترم ارائه نماییم.

ممکن است نام سندروم قلب شکسته را قبلا شنیده باشید یا به گوش شما نخورده باشد به هر حال خواندن این مطلب برای شما خالی از لطف نیست.

در ادامه مجموعه ای از اطلاعات جهت آشنایی با این سندروم را برای شما جمع آوری کرده ایم.

امیدواریم کهمورد توجه شما عزیزان قرار گیرد ….. با ما همراه باشید….

سندروم قلب شکسته چیست؟ راه های تشخیص و درمان آن چیست؟

سندروم قلب شکسته حالتی است که اولین بار درحدود ۲۰ سال پیش توسط محققان ژاپنی کشف شد و طی ۱۰ سال گذشته در کشورهای غربی مورد توجه بسیار قرار گرفته‌است.

این وضعیت که تاکوتسوبو کاردیومیوپاتی یا TTC نیز نامیده می‌شود، به طور موقت بر توانایی قلب در پمپ کردن موثر خون اثر می‌گذارد.

زمانی که این اتفاق رخ می‌دهد، فرد نشانه‌هایی شبیه به نشانه‌های حمله قلبی را تجربه می‌کند، نشانه‌هایی مانند درد قفسه سینه،‌تنگی نفس و در برخی موارد این اختلال موجب مرگ افراد نیز می‌شود.

اگرچه نشانه‌های سندروم قلب شکسته و حمله قلبی مشابه هم هستند، اما عوامل متفاوتی به بروز آنها دامن می‌زنند. حمله قلبی در اثر مسدود شدن شریان‌های سرخرگی تامین‌کننده خون مورد نیاز ماهیچه‌های قلب رخ می‌دهد، اما مکانیزم دقیق سندروم قلب شکسته هنوز کاملا آشکار نشده‌است.

سندروم قلب شکسته با انقباضات غیرعادی بطن چپ، اصلی‌ترین مخزن پمپ کننده قلب، در ارتباط است؛ اما با انسداد شریان‌های سرخرگی ارتباطی ندارد.

این وضعیت در سطح بین‌المللی مورد مطالعه‌ای وسیع قرار گرفته‌است اما این موضوع که هورمون‌های استرس‌زا مانند آدرنالین تا حدی در بروز سندروم قلب شکسته نقش دارند در جوامع علمی به صورت گسترده‌ای پذیرفته‌ شده‌است.

عامل وقوع سندروم قلب شکسته چیست؟

بیشترین موارد گزارش شده ابتلا به این سندروم دچار استرس‌های شدید جسمی و روحی شده‌اند. این وضعیت اولین‌بار در زنی تشخیص داده شد که با رویداد عاطفی شدیدی،‌مانند از دست دادن همسرش مواجه شده‌بود،‌ از این رو است که این وضعیت را با نام قلب شکسته می‌شناسند.

عوامل استرس‌زای مرتبط با این وضعیت از تنوع بالایی برخورداراند،‌ از رویداد‌های بی‌اهمیت گرفته تا رویداد‌های شدید و متحول‌کننده.

رایج‌ترین آنها مرگ همسر یا یکی از عزیزان، جدال‌های خانوادگی، رویداد‌های منفی در محل کار، بیماری‌های روانی،‌از دست دادن مال و اموال، از دست دادن حیوان خانگی، سالگرد مرگ یک فرد یا رویداد‌های ناخوشایند اجتماعی یا زیست‌محیطی مانند جنگ، زلزله یا سیل هستند.

نمونه‌های رایج‌ترین موارد گزارش‌شده از عوامل استرس‌زا شامل بیماری‌های حاد، سکته مغزی، صرع، استرس گرمایی، ابتلا به سرطان یا زایمان کردن هستند.

به نظر می‌آید لیست ازن موارد بی‌انتها هستند و از میان هزاران مورد گزارش شده، به نظر می‌آید تقریبا هر عاملی می‌تواند نشانه‌های سندروم قلب شکسته را در افراد ایجاد کند.

حتی گزارش شده که این وضعیت در واکنش به رویداد‌های بسیار شاد نیز رخ می‌دهد.

چه کسانی به سندروم قلب شکسته مبتلا می‌شوند؟

به نظر می‌آید این وضعیت بیشتر بر زمان ۶۵ تا ۷۰ سال اثر می‌گذارد با این‌همه با بیشتر شناخته شدن این بیماری به نظر می‌آید موارد ابتلا در دیگر گروه‌های سنی نیز افزایش پیدا می‌کنند.

هنوز مشخص نیست چرا زنان بیشتر از مردان در برابر این سندروم آسیب‌پذیرند یا چرا برخی از افراد در شرایط استرس‌زا به این وضعیت دچار می‌شوند و گروهی دیگر در برابر آن مقاومند.

شاید به این دلیل باشد که گروهی از انسان‌ها در برابر استرس مقاومت روانی کمتری دارند. همچنین ممکن است بدن برخی از افراد در برابر ترشح ناگهانی حجم زیادی از هورمون استرس مقاوم نباشد.

سندروم قلب شکسته چگونه تشخیص داده می‌شود؟

تشخیص این وضعیت معمولا زمانی رخ می‌دهد که فردی با نشانه‌های حمله قلبی وارد اورژانس یک بیمارستان می‌شود و آنژیوگرافی روی او اجرا می‌شود، عملیاتی که میزان گرفتگی شریان‌های قلب را می‌آزماید.

حین انجام آنژیوگرافی پزشکان متوجه می‌شوند که انسداد عروق دلیل بروز این نشانه‌ها نبوده‌است، آنها به انقباضات غیرعادی بطن چپ قلب که با سندروم قلب شکسته در ارتباط است پی می‌برند.

درحدود دودرصد از افرادی که نشانه‌های حمله قلبی را دارند و تحت آنژیو قرار می‌گیرند به سندروم قلب شکسته مبتلا هستند.

با این‌همه هیچ تردیدی وجود ندارد که این وضعیت هنوز ناشناخته‌است.

چندین دلیل بر ناشناخته بودن این سندروم وجود دارد. اول اینکه در زمان اولین تشخیص سندروم قبل شکسته در ژاپن،‌ غربی‌ها نسبت به این حالت که پدیده‌ای نادر و کمیاب به شمار می‌رفت کمترین علاقه‌ای نشان ندادند.

همچنین استرس در الگوی ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی که در آن عواملی مانند فشار خون، کلسترول، سن و وزن را می‌توان برای مدیریت خطر و درمان با دقت اندازه‌گیری کرد،‌جایگاه قابل قبولی ندارد.

از سویی دیگر درک ناقص انسان از سندروم قلب شکسته توانایی او را در تشخیص تمامی شرایطی که ممکن است نشانه‌های این سندروم ظهور کنند را محدود ساخته‌است.

این وضعیت می‌تواند منجر به مرگ شود،‌ اما مرگ ناشی از TTC پدیده‌ای بسیار نادر است که معمولا به واسطه همزمانی با بیماری درحال درمان دیگری رخ می‌دهد.

خبر خوب این است که بیشتر مبتلایان به سندروم قلب شکسته طی چند هفته سلامت کامل خود را باز می‌یابند، با این‌همه ممکن است این وضعیت در برخی از افراد حالتی تکرار شونده باشد.

درمان سندروم قلب شکسته

درمان سندروم قلب شکسته در مراحل اولیه شبیه به درمان حملات قلبی است، اما پس از تشخیص درست سندروم، در نوع درمان تغییراتی ایجاد خواهد‌شد.

داروهایی که به آنزیم مبدل آنژیوتانسین یا ACE شهرت دارند،‌مهارکننده‌ها که فشار را از عروق خونی برمی‌دارند، و مسدود‌کننده‌های بتا که ریتم قلب را کنترل کرده و فشار خون را کاهش می‌دهند، داروهایی هستند که معمولا از آنها برای کاهش فشار روی قلب استفاده می‌شود.

با این همه درحال حاضر مشخص نیست چه داروهایی برای درمان سندروم قلب شکسته کارایی بیشتری دارند یا برای چه مدتی می‌توان از این داروها استفاده کرد.

شواهد زیادی مبنی بر این وجود دارد که احساسات منفی از قبیل استرس، افسردگی، خشم، خستگی، درد، ترس و اضطراب با افزایش خطر بروز نشانه‌های بیماری‌های قلبی در ارتباطند.

این سندروم نمونه‌ای دیگر از عوارض مخرب استرس بر سلامت انسان است.

با افزایش آگاهی نسبت به این وضعیت و همزمان افزایش شدت استرس‌های روزانه در جوامع مختلفّ، باید انتظار داشت تا موارد بیشتری از ابتلا به این سندروم را در آینده شاهد باشیم.

پرسش و پاسخ هایی در مورد سندرم قلب شکسته

همه ما به کرات این جمله را گفته ایم و یا شنیده ایم : قلبم شکست،آیا به راستی قلب انسان می شکند؟؟

سندرم قلب شکسته اولین بار در سال ۱۹۹۱ توسط پزشکان ژاپنی شناسایی و به عنوان « تاکوتسوکاردیومیوپاتی»، نامیده شد.تاکوتسو ظرفی است که ژاپنی‌ها در آن ماهی می‌ریزند، عکس‌هایی از قلب افرادی که تجربه ابتلا به این سندرم داشته‌اند نشان می‌دهد که….

گاهی هنگام شنیدن یک خبر بد مانند از دست دادن یک عزیز،ناگهان احساس دردی در قفسه سینه می‌کنیم.این نوع عکس العمل- درد در قفسه سینه و یا چیزی شبیه حمله قلبی هنگام شنیدن خبر بد- پدیده ای است که پزشکان آن را سندرم «قلب شکسته» می‌نامند.

علت ایجاد سندرم قلب شکسته چیست؟

به نظر می رسد افزایش ناگهانی سطح هورمون های استرس مانند آدرنالین،ممکن است به طور موقت باعث آسیب به قلب شود.

اگرچه هنوز به طور کامل مشخص نیست که این هورمون ها چگونه به قلب آسیب می رسانند.اما آنچه که کاملاً مشخص است،سندرم قلب شکسته بعد از یک رویداد ناراحت کننده فیزیکی یا احساسی ایجاد می‌شود.

آیا سندرم قلب شکسته خطرناک است؟

در موارد بسیار نادر این سندرم باعث مرگ فرد می‌شود.با این وجود،بسیاری از افرادی که تجربه این سندرم را دارند به سرعت بهبود می‌یابند و این سندرم اثرات طولانی مدت مضر برایشان ندارد.

چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به سندرم قلب شکسته هستند؟

تحقیقات نشان داده است که زنان بسیار بیشتر از مردان دچار این سندرم می‌شوند.نزدیک به ۹ مورد از ۱۰ مورد این سندرم به زنان و بیشتر در سنین ۵۰ سالگی یا بالاتر مربوط می‌شود.

علائم سندرم قلب شکسته چیست؟

علایم این سندرم مشابه علایم حمله قلبی است.با شروع درد در قفسه سینه و تنفس کوتاه،درد ممتد و مزمن در قفسه سینه ممکن است مربوط به حمله قلبی باشد که در این صورت سریعاً باید به پزشک مراجعه کرد.

سندرم قلب شکسته چگونه درمان می شود؟

به دلیل تحقیقات کم در این زمینه هنوز راه درمان مشخصی برای آن به اثبات نرسیده است.

اما چیزی که در ابتدا مهم است افتراق آن از حمله قلبی می‌باشد. بیشتر افراد به طور خود به خود بهبود می یابند،اما پزشک شما ممکن است داروهای متسع کننده عروق یا بتابلاکر برای شما تجویز کند.

چگونه سندرم قلب شکسته را از حمله قلبی تشخیص دهیم؟

بیشتر اوقات حمله قلبی از انسداد کامل عروق قلب بوسیله لخته‌های خونی ایجاد می شود.

اما در سندرم قلب شکسته عروق بسته نمی‌شوند اگر چه جریان خون کندتر می‌شود.

آنژیوپلاستی عروق یا گذاشتن استنت در درمان حمله قلبی موثر می باشند اما این درمان‌ها در این سندرم موثر نمی باشند.

آیا این سندرم دوباره رخ می دهد؟

احتمالاً بله. بعضی از تحقیقات نشان می‌دهد سندرم قلب شکسته می تواند در ده درصد موارد چندین بار اتفاق بیفتد.


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.