تبلیغات

 
 

درمان سنگ کلیه | سنگ کلیه دارم چیکار کنم ؟؟؟

دسته بندی : پزشکی و سلامت

درمان سنگ کلیه | سنگ کلیه دارم چیکار کنم ؟؟؟

ما در این نوشته راجع به درمان سنگ کلیه صحبت خواهیم کرد. یکسری از روش های تخصصی و خانگی را برای شما بیان می کنیم تا شما بتوانید به راحتی از آن ها استفاده کنید. آیا شما مبتلا به سنگ کلیه شده اید؟ روش های مختلف درمان گفته می شود ! سنگ های موجود در کلیه سنگ های کوچک بوده و به شکل کریستال شکل است و از مواد معدنی کلیه تشکیل می شود . این سنگ ها در مجاری ادارای قرار دارد که درد آن ملایم در اکثر مواقع زیاد می باشد که فرد قادر به راه رفتن نمی باشد . اکثر سنگ کلیه را می توان با درمان خانگی حل کرد ولی در بعضی مواقع نیازمند به پزشک هستید .

اما بهترین کار مراجعه به پزشک است که تشخیص دهد سنگ کلیه شما کوچک است یا خیر و بعد می توان از روش های گفته شده در زیر استفاده کنید . سنگ کلیه در افراد بین ۱۸ تا ۴۵ سال می باشد . بزرگسالان از ۳۰ به بالا ( هم مرد و زن ) مبتلا می شوند و اما سنگ کلیه مرداk 10 برابر خانم ها می باشد.

سنگ کلیه دارم چی بخوریم ؟

درمان سنگ کلیه

 

درمان های خانگی برای درمان بردن سنگ

۱- بعضی از سنگ ها راحت دفع می شوند ولی بعضی از سنگ ها خیر .

اگر می خواهید با روش های خانگی سنگ کلیه را درمان کنید ، اول بدانید سنگ کلیه شما چه اندازه ای می باشد و بعد از روش های خانگی استفاده کنید . موثر بودن روش درمان خانگی بستگی به سنگ کلیه شما دارد .

 • – اگر سنگ کلیه شما کمتر از ۳ میلی متر باشد ، روش های خانگی خیلی سریع تاثیر خود را می گذارد .
 • – اگر سنگ کلیه شما ۸ میلی باشد ، احتمال دارد ۲۵ درصد با درمان خانگی حل شود . در اکثر مواقع روش خانگی جوابگو نمی باشد .
 • – کسانی که سنگ کلیه آن ها ۱ سانتی متر است ، نباید از روش های خانگی استفاده کنند ، زیرا باعث بدتر شدن آن می شود . پس بهتر است به پزشک مراجعه کنید .

 

۲- آب فراوان بنوشید .

آب خوردن فراوان در روز به شما کمک می کند تا خیلی سریع از شر سنگ کلیه راحت شوید . شما باید روزانه حداقل ۴ لیتر آب میل کنید . یادتان باشد آب فراوان باعث می شود تا ادرار شما زرد یا بی رنگ بماند .

 

۳- از آب کرفس استفاده کنید .

کرفس به علت داشتن آنتی اکسیدان بالا در افزایش ادرار بسیار موثر است اگر شما از کرفس در وعده‌های غذایی خود به طور منظم استفاده کنید خطر ابتلا به سنگ کلیه را تا میزان قابل توجهی کاهش می دهد برای انجام این کار می توانید دو شاخه کرفس را با آب مخلوط کنید تا از آب آن استفاده کنید شما می توانید برای درمان سنگ کلیه و کم کردن علائم آن آب کرفس را هر روز می کنید.

 

۴- سوپ لوبیا قرمز بخورید .

لوبیای قرمز به علت داشتن منیزیم بالا برای سلامتی بسیار مفید است منیزیم یکی از عناصر شیمیایی می‌باشد که علائم سنگ کلیه را به حداقل می رساند و در بسیاری از موارد آن را درمان میکند یکی از روشها برای بهره بردن از خواص لوبیا این است که پوست آن را جدا کنید و به آرامی در یک ظرفی قرار دهید تا بجوشد. شما می‌توانید مایع به دست آمده را به وسیله یک پارچه از صافی رد کنید و آب آن را بنوشید‌.

 

۵- از روغن کرچک و کمپرس گرم برای درمان سنگ کلیه استفاده کنید .

روغن کرچک به علت داشتن خواص ضدالتهابی برای درمان هر دردی مناسب است. به همین دلیل از روغن کرچک برای به حداقل رساندن علائم سنگ کلیه و همچنین گرفتگی عضلات بسیار مفید است. برای انجام این کار، مقداری از آن را روی پارچه ای قرار دهید و بر روی کلیه‌‌هایتان قرار بگذارید تا جذب پوست تان شود. برای دفع سنگ کلیه و کاهش درد آن می توانید از کمپرس آب گرم هم استفاده کنید. برای انجام این کار کمپرس گرم را روی کلیه بگذارید تا سبب افزایش جریان خون شود و فشار وارده کاسته شود و همچنین برای دفع سنگ کلیه بسیار مفید است. همچنین برای تأثیر بیشتر می‌توانید آن را با سرکه داغ هم مخلوط کنید.

 

۶- سرکه سیب را امتحان کنید .

سرکه سیب به علت داشتن خواص اسید سیتریک می‌تواند با رسوبات کلسیمی مقابله کند. برای اینکه از سرکه سیب استفاده کنید دو قاشق کوچک را به همراه مقداری آب ترکیب کنید و آن را بنوشید تا علائم سنگ کلیه را به حداقل برسانید و همینطور از بزرگ شدن سنگ ها پیشگیری کنید. این ترکیب را اگر قبل از وعده‌های اصلی غذا بنوشید بسیار مفید است. برای این که بتوانید زودتر نتیجه بگیرید می توانید آن را روزانه مصرف کنید سعی کنید از سرکه های طبیعی استفاده کنید.

 

۷- استفاده از عصاره گندم را جدی بگیرید:

عصاره گندم به علت داشتن یک سری از ترکیبات در تولید ادرار بسیار حائز اهمیت است اگر شما از عصاره گندم استفاده کنید سنگ ها آسانتر دفع می‌شوند و احتمال به وجود آمدن آنها هم کم خواهد شد جوانه گندم به علت داشتن آنتی اکسیدان سبب دفع نمک و مواد معدنی موجود در ادرار می شود. شما باید روزانه ۶۰ گرم عصاره جوانه گندم را با مقداری آب ترکیب کنید و آن را بنوشید تا نتیجه خوبی بگیرید.

 

۸- در رژیم غذایی خود از لیمو استفاده کنید .

آب لیمو تازه را بگیرید و با آب قاطی کنید . روزانه به جای آب خالی آب لیمو با آب میل کنید ، زیرا باعث می شود که سنگ کلیه شما درمان شود . آب لیمو حاوی اسید سیتریک بالایی دارد و باعث نابودی سنگ کلیه می شود و همچنین باعث جدا کردن سنگ های کلسیمی می شود . اگر سنگ شما بشکند و تکه تکه شود ، خیلی راحت تر دفع خواهد شد و شما درد زیادی نخواهید داشت . سیب ، کران بری و گریپ فروت باعث بیشتر شدن سنگ کلیه شما خواهد شد و درد شما را زیاد خواهد کرد ، پس بهتر است از مواد گفته استفاده نشود .

 

۹- پروتئین و نمک را در غذای خود کم کنید .

از نمک در روز ۳ گرم و یاکمتر استفاده کنید و همچنین پروتئین را کم استفاده کنید . زیرا باعث بیشتر سنگ کلیه می شود .

 

نمک :

 • کلسیم در ادرار را بالا می برد و باعث ایجاد سنگ کلیه و بیتر شدن آن می شود .
 • تحقیقات نشان داده است که نمک باعث بیشتر شدن اوریک اسید میشود.
 • نمک باعث بیشتر شدن درد و سنگ کلیه می شود و همچنین دفع کردن آن سخت می باشد .

پروتئین :

 • باعث افزایش کلسیم و اوریک اسید شده و سنگ کلیه را بدتر می کند .
 • قابل توجه است که باعث کاهش اسید سیتریک می شود .
 • همچنین از پروتئین گوشت استفاده نکنید ، زیرا سولفور تولید می کند .
 • میتوانید پروتئین گیاهی را که بهتر و سالم تر است جایگزین کنید.

 

۱۰-از فیبر زیاد استفاده کنید .

با استفاده از غلات و سبزی ها می توان به دفع هر چه سریع تر سنگ کلیه کمک کرد . غذا های فیبر دار حاوی اسید فیتیک بوده و باعث کم شدن کریستال سنگ شده و باعث دفع راحت سنگ کلیه می شود . قابل توجه است که می توان از حبوبات و برنج فراوان استفاده کرد ، زیرا حاوی فیبر فراوان می باشد.

 

۱۱- نوشیدنی های مضر را میل نکنید .

از خوردن نوشابه خودداری کنید . خوردن چایی و همچینین قهوه هیچ مشکلی ندارد ، بلکه به کافئین آن بستگی دارد . نوشابه حاوی اسید فسفریک بوده و باعث بهم ریختن کلیه می شود و بدن نمی توان سنگی را دفع کند . نوشابه سیترات قابل استفاده می باشد ، مشکلی ندارد . امکان دارد با خوردن چایی و کافئین آب بدن شما کم شود و کلیه از فرصت استفاده کند و باعث تولید سنگ شود . حواستان آب را فراموش نکنید و همچینین آب بهترین نوشیدنی است.

 

۱۲- ورزش کردن را جدی بگیرید .

اگر شما سنگ کلیه دارید ، می توانید ورزش کنید ، زیرا ورزش کردن باعث حرکت آن ها شوده و دفع آن راحت تر می باشد و خیلی کم و یا متوسط ورزش کنید تا حالتان بد نشود . سنگ کلیه همراه با درد می باشد و امکان دارد فرد نتواند آنچنان ورزش کند . ولی می تواند از ورزش های آسان مثل پیاده روی استفاده کند . به طوری که ۲۰ دقیقه راه برود و ۱۰ دقیقه استراحت کند و حتما یادتان باشد که چه در استراحت و چه در حال راه رفتن آب خوردن فراموش نشود.

 

۱۳- استرس خود را کنترل کنید .

یکی از علت های اصلی سنگ کلیه ، استرس می باشد . معلوم نیست که با کاهش استرس بتواند به سنگ ها کلیه در نابود کردن آن ها کمک کرد ولی امکان دارد تولید سنگ کلیه را کم کند . برای کاهش استرس می توان از یوگا ومدیتیشن کمک گرفت .

سنگ کلیه دارم چی بخورم

درمان سنگ کلیه

 

زیر نظر پزشک دارودرمانی را شروع کنید

بلاک کننده آلفا را استفاده کنید .

این دارو باعث آرام شدن ماهیچه شده و به راحتی سنگ کلیه را فع می کند . این قرص ها روی سنگ کلیه کوچک و بزرگ تاثیر دارد و باعث نابودی سنگ می شود . این دارو بدون نسخه پزشک قابل خریدداری نمی باشد و حتما باید زیر نظر پزشک باید مصرف کنید . ترازسین ، دوکسازوسین و آلفوزوسیون روی سنگ کلیه تاثیر می گذارد و باعث نابودی آن می شود .

درباره داروها با پزشک خود صحبت کنید .

دارو های گفته شده بعد از تشخیص پزشک و اندازه آن به شما تجویز می شود . و اکثر دارو ها رو سنگ تاثیر گذاشته و باعث نابودی آن می شود . و این دارو را باید پزشک تجویز کند و طبق دستورالعمل پزشک میل و یا انجام دهید .

 • سنگ کلسیمی :

این نوع اصلی ترین نوع سنگ کلیه می باشد .

باید داروی تیازید و سیترات مصرف کنید تا سنگ کلیه شما از بین برود .

 • سنگ اوریک اسید :

۱۵ درصد سنگ کلیه ها از همین نوع سنگ است.

برای درمان سنگ کلیه باید از بی کربنات سدیم و آلوپورینول مصرف کنید .

 • سنگ های سیستن :

وجود این نوع سنگ خیلی کم دیده میوشود.

باید برای خلاص شدن از این سنگ باید کاپتوپریل و سیترات پتاسیم استفاده کنید .

سنگ کلیه دارم چی نخورم 

درمان های تخصصی و پزشکی برای از بین بردن سنگ کلیه

سنگ شکنی با امواج را تست کنید .

این دستگاه ۹۰ درصد سنگ کلیه را درمان کرده ، و زمانی درمان نمی شود که در پایین حالب باشد و قابل دفع و درمان نباشد . این دستگا این گونه می باشد که فرد زیر این دستگاه خوابیده و دستگاه به بدن امواجی می فرستد که باعث شکسته شدن سنگ کلیه می شود و اگر سنگی بزرگ باشد آن را تکه تکه می کند که راحت تر دفع شود .

اورتروسکوپی را امتحان کنید .

این روش (اورتروسکوپی) سنگ را می شکند و آن را دفع می کند . درمان آن این گونه است لوله ای در مجاری ادارای شما قرار می گیرد و وارد بدن فرد بیمار می شود و سنگ ها را می کشد ( تا جایی که سنگ باشد ) . این دستگاه سنگ های کوچک و بزرگ را دفع می کند و یا اگر سنگ خیلی بزرگ باشد و این دستگاه قادر به دفع آن نباشد ، آن را تکه تکه می کند و آن را خیلی راحت و بی دردسر دفع می کند . این روش به همه افراد مبتلا به سنگ کلیه پیشنهاد می شود و بهترین راه می باشد .

و راه حل آخر عمل می باشد .

این روش نفرولیتیوتومی نام دارد و برای سنگ های بزرگ و خیلی جدی خوب می باشد . اگر فرد بخواهد از این روش استفاده یا انجام دهید باید حداقل یک هفته در بیمارستان بستری شود . با برش کوچک روی کمر شما مستقیم به کلیه می رود و امواجی به کلیه منتقل می کند باعث شکسته شدن سنگ کلیه شده و یک لوله به ادرار شما وصل می کنند و تکه های باقی مانده را از بدن شما بیرون می کشد .

برای سنگ کلیه چی خوبه 

درمان سنگ کلیه

 

نکات مهم در مورد درمان سنگ کلیه 

علائم سنگ کلیه چه می توان باشد ؟

۱- درد در پشت ، شکم یا پهلو

۲- درد یا سوزش در هنگام ادرار

۳- نیاز فوری به دفع ادرار

۴- وجود خون در ادرار

۵- ادرار ابری یا بد بو

۶- کم کم خارج شدن ادرار

۷- تهوع و استفراغ

۸- تب و لز شدید

 

دلایل ایجاد سنگ کلیه چه می توان باشد ؟

۱- کمبود مصرف مایعات

۲- چاقی و کم تحرکی

۳- مصرف بیش از حد پروتئین حیوانی

۴- بیماری از جمله التهاب روده

۵- مصرف زیاد الکل

برای سنگ کلیه چی ضرر داره 

درمان سنگ کلیه

 

مراحل درمان سنگ کلیه

۱- آزمایش خون

۲- آزمایش ادرار

۳- سونوگرافی

۴- آزمایش سنگ های دفع شده

 

درمان های دیگر سنگ کلیه در منزل

 • درمان سنگ کلیه با هندوانه
 • خوردن ریحان
 • مصرف آب لیمو
 • استفاده از روغن زیتون
 • مصرف انگور خرس

بهترین روش درمان سنگ کلیه 

درمان سنگ کلیه

 

بیشتر بخوانید :

چگونه باد شکم را درمان کنیم؟

تاثیر رژیم غذایی برای پاکسازی کلیه

کبد چرب چیست و چگونه درمان میشود ؟

برای کبد چرب چی بخوریم ؟ (غذای مفید برای کبد)

 علایم ، علت ها و درمان طبیعی و خانگی سوزش معده

درمان سریع نفخ معده | درمان نفخ با طب سنتی و دارو گیاهی

اشتراک گذاری مطلب

*

code

بهینه سازی : دلبرانه


اللــهم صــل علــی محــمد و آل محــمد و عجل فرجهــم
کلیه حقوق برای این سایت محفوظ است و کپی برداری فقط باذکر منبع با لینک مربوطه بلامانع است
Copyright delbaraneh.com © 2019- Allrights Reserved.