هفت سین سنتی | ۲۰ مدل سفره هفت سین سنتی زیبا با سفال و ترمه

دسته بندی : آموزش,سرگرمی

هفت سین سنتی | ۲۰ مدل سفره هفت سین سنتی زیبا با سفال و ترمه

همه سین ها در واقع سنتی هستند چون برآمده از یک رسم کهن و اصیل سنتی ایرانی هستند اما اینجا ما با هم چند مدل هفت سین سنتی را با ترمه و سفال و آینه شمعدان های قدیمی و سنتی خواهیم دید و در مورد چینش سنتی هفت سین با هم بیشتر صحبت خواهیم کرد. امیدوارم این نوشته از دلبرانه برای شما مفید باشد هفت سین های زیبا بچینید و در کنار خانواده سال خوبی را آغاز کنید .

هفت سین سنتی (۱)

هفت سین سنتی ایران

هفت سین یک رسم کهن و زیبای ایرانی است ، در این رسم سفره ( که خود در فرهنگ ما دارای احترام و ارزش است ) از جنس ترمه ، پارچه های قلمکاری شده اصفهان و دیگر پارچه های سنتی پهن میشد ، ابتدا آینه و شمعدان ( آینه به نشانه روشنایی و شمع و شمعدان به نشانه نور ) در بالای سفره قرار میگیرند  ، قرآن کریم در مقابل آینه روی رحل گشوده میشود و هفت سین دیگر در ظروف سنتی و سفالی زیبا در مقابل آینه و شمعدان چیده میشوند . هر کدام از این هفت سین (سیب، سبزه ،سیر ،سماغ ، سکه ، سنجد و سرکه ) نماد نشانه و مفهومی دارند تنگ ماهی و ماهی قرمز هم به نشانه حیات و زندگی در کنار هفت سین قرار میگرد ، بعد خانواده در کنار سفره می نشینند و در انتظار سال تحویل دعا میخوانند و برای دیگران آرزوی های خوب و زیبا میکنند .

هفت سین سنتی (۳)

هفت سین سنتی ۹۷
هفت سین سنتی ۹۸

وقتی در مورد هفت سین سنتی صحبت میکنمی منظورمان تغییرات اساسی در اجزا و اصول هفت سین نیست ، بلکه منظورمان این است که از المان های سنتی و اصیل و نوستالژیک در چیدن سفره هفت سین استفاده کنیم . مثلا به جای شمع دان های معمولی از چراغ های قدیمی و یا شمعدان های شاه عباسی مثل عکس بالا استفاده کنیم و به جای پارچه های معمولی از پارچه های سنتی مثل ترمه و گلیم و سفره های قلمکار ایرانی استفاده کنیم . به همین سادگی یک هفت سین سنتی زیبا خواهیم داشت .

هفت سین سنتی (۴)
هفت سین سنتی جدید

هفت سین سنتی ایرانی

یک راه بسیار ساده دیگر استفاده از ظروف سنتی است ، ظروف سنتی یعنی ظرف های قدیمی و نوستالژیکی که در گذشته بیشتر از حالا مورد استفاده بوده است ، مس ، برنج ، سفال ، سرامیک ،چینی های گل قرمزی و بلور های رنگی مثل ظروف بلوری آبی و سبز از جمله این ظرف ها هستند ، اما سفال های آبی گزینه های بهتری هستند ، هم چون تنوع بسیار بالایی دارند ، ارزان تر هستند و به وفور در بازار پیدا میشوند به علاوه به خاطر رنگ بندی زیبایی که دارند در کنار یک ترمه آبی سنتی زیبایی مضاعفی به سفره هفت سین خواهند داد.

هفت سین سنتی (۶)
هفت سین سنتی عکس

هفت سین سنتی زیبا

اگر در خانه ترمه ندارید مجبور نیستید برای چیدن سنتی هفت سین خودتان را در خرج بندازید کافی است در خانه به دنبال پارچه هایی با رنگ بندی یا نفش و نگار سنتی باشدی ، پارچه هایی با طرح بته چقه و یا طرح های اسلیمی یا پارچه های طرح گلیم و حتی مخمل سرخ که در خیلی از خانه ها پیدا میشود از جمه این پارچه هاست که رنگ بویی کاملا سنتی و زیبا دارد .

هفت سین سنتی (۸)
هفت سین سنتی شیک

هفت سین سنتی

یک نکته کلی که باید در چینش هفت سین لحاظ کنید – البته اجباری نیست ولی اغلب موجب زیبایی سفره هفت میشود – قرینه گی در چیدن سفره هفت سین است به قرار گرفتن ظروف و اشیا به صورت قرینه در شکل بالا دقت کنید ، این کار سبب منظم تر دیده شدن و زیبایی بیشتر سفره هفت سین شما خواهد شد . اما چیزی که بیشتر در شکل بالا خود نمایی میکند ترمه کار شده با کار دست به عنوان سفره هفت سین در تصویر بالاست .

هفت سین سنتی (۱۰)
هفت سین سنتی ۹۷

هفت سین سنتی

در چیدن سفره هفت سین سنتی ، ظروف نقش خیلی مهمی دارند به سراغ ظرف های قدیمی که شاید در بوفه ها و زیر زمین ها در حال خاک خوردن هستند بروید یا ظروف های قدیمی و زیبایی درون بوفه ها را گرد گیری کنید و از آنها استفاده کنید . بهتر است برای چیدن هفت سین از ظروف شبیه به هم و یک رنگ و یک دست استفاده کنید که یک هارمونی زیبا در چیدن هفت سین به وجو بیاید هرچند این موضوع اجباری نیست .

هفت سین سنتی (۱۲)
سفره هفت سین سنتی ۹۷
سفره هفت سین سنتی ۹۸

هفت سین سنتی (۱۳)
مدل هفت سین سنتی ۹۷

هفت سین سنتی (۱۴)
مدل سفره هفت سین سنتی ۹۷
مدل سفره هفت سین سنتی ۹۸

استفاده از ظرف ها و مجسمه هیا جدید مانع از این نمیشود که شما یک هفت سین سنتی و اصیل داشته باشید ، مثلا در شکل بالا با این که به جای ظروف سفالی و سنتی از ظرف های جدید و مجسمه ای شکل برای چیدن هفت سین استفاده شده است اما با وجود ترمه به عنوان سفره و خود وسایل هفت سین مثل سیب و سبزه و سنجد و … هفت سین کاملا اصیل و ایرانی به وجود آماده است.

هفت سین سنتی (۱۵)

سفره هفت سین سنتی سال ۹۷

حوض یکی از خاطره انگیز ترین و زیبا ترین المان ها در خانه های قدیمی ایرانی است ، پس اگر خواستید برای ماهی قرمز عید یک تنگ انتخاب کنید به سراغ ظرف های شبیه حوض ماهی کوچک بروید و آن را در سفره هفت سین خود قرار دهید اینطوری یک هفت سین بسیار متفاوت و زیبا و سنتی خواهید داشت.

هفت سین سنتی (۹)

سفره هفت سین با ترمه
تزیین سفره هفت سین با ترمه

ببینید ترکیب پارچه ترمه سرخ و ظروف سفالی سنتی آبی در چیدمان این سفره هفت سین سنتی چقدر زیبا و جاندار از آب درآمده است . به همین سادگی میتوانید شما هم یک هفت سین زیبا و ایرانی داشته باشید .

هفت سین سنتی (۵)

این روز ها بر خلاف گذشته که ظرف های سنتی را به سختی میشد از زیر زمین های خاک خورده پیدا کرد ، ظروف سنتی هفت سین به وفور در بازار پیدا میشوند ، اگر دوست دارید مدل های بیشتری از این ظروف سفالی سنتی برای هفت سین ببینید روی لینک زیر کلیک کنید :

ظرف هفت سین | ۳۵ مدل ظرف دست ساز سنتی زیبا برای هفت سین ۹۷

تزیین سفره هفت سین با ترمه
تزیین هفت سین با ترمه
مدل هفت سین با ترمه

هفت سین سنتی (۲)

عکس هفت سین با ترمه
چیدمان هفت سین با ترمه

هفت سین سنتی (۱۱)

هفت سین با طرح ترمه
هفت سین با ترمه

هفت سین سنتی (۱۶)

هفت سین با سفال ابی
هفت سین با سفالی

هفت سین سنتی (۱۷)
سفره هفت سین با سفال
هفت سین با ظروف سفالی
تزیین هفت سین با سفال

هفت سین سنتی (۱۸)
هفت سین با ظرف سفالی
اموزش هفت سین با سفال
سفره هفت سین با سفال

هفت سین سنتی (۱۹)
هفت سین با ظروف سفال
تزیین سفره هفت سین با سفال
هفت سین با سفال

هفت سین سنتی (۲۰)
هفت سین ۹۷ با سفال
تزیین سفره هفت سین ۹۷ با سفال

هفت سین سنتی (۷)

حالا که خیلی صحبت از ترمه شد ، بیایید بیشتر در مورد این پارچه اصیل و زیبای ایرانی بدانیم . در ویکی پدیا در مورد ترمه آمده است :

ترمه

ترمه، نوعی پارچه گران‌بهای بافته‌شده از الیاف بسیار لطیف است که از صنایع دستی نساجی نفیس ایران می‌باشد.نقش‌های منحنی مانند بته جقه و گل‌های شاه‌عباسی در رنگ‌های مختلف در ترمه به کار می‌رود.

ترمه با طرح‌های بسیار متنوعی در نقاط مختلف ایران بافته می‌شود و ترمه یزد به زیبایی بسیار معروف است. برای ترمه‌بافی از ابریشم و پشم مرغوب با الیاف بلند استفاده می‌کنند. نخ‌ها با رنگ‌های گیاهی و مواد مصنوعی طبیعی، و بیشتر به رنگ‌های عنابی، قرمز، سبز، نارنجی و مشکی رنگرزی می‌شوند. برخی از نقش‌های متنوع ترمه بافی عبارتند از بته جقه، گل‌های شاه عباسی، بته خرقه، شاخ گوزنی، امیری، راه راه (محرمات)، بته سروی و بته بادامی.

نگهداری، شستشو و اتو کشی ترمه

اصولاً پارچهٔ ترمه به سبب بافت منحصر به فرد، و به دلیل تراکم زیاد پودهایش از یک مقاومت نسبی مطلوب برخوردار است و در مجموع پردوام تر از بقیهٔ انواع پارچه است. با این وجود، نور و رطوبت از بزرگترین عوامل رنگ پریدگی ترمه است.

زیرا قسمت‌های سیاه آن در برابر نور و حرارت حساس تر از بقیهٔ قسمت‌ها بوده و به راحتی آن‌ها را جذب می‌کند. هم چنین بید یکی از دشمنان ترمه است و به همان گونه که پارچه‌های پشمی در برابر بیدزدگی محافظت می‌شود، می‌بایست در نگهداشت ترمه اقدام شود، که متداول‌ترین آن‌ها استفاده از نفتالین می‌باشد.

از آن جا که معمولاً ترمه با آستری و یراق همراه می‌شود، شستن ترمه با آب به محصول آسیب می‌رساند و از طرفی دمای بالای آب و مواد شیمیایی موجود در مواد شوینده نیز می‌تواند آسیب زا باشد؛ بنابراین تنها راهی که برای شستشوی ترمه پیشنهاد شده خشکشویی است.

تاریخچه پارچه ترمه 

در گذشته نقش‌های ترمه را به روش انگشتی ایجاد می‌کردند ولی امروزه از دستگاه چهاروردی (که برای شعربافی و نساجی سنتی به کار می‌رفت) استفاده می‌شود. ترمه‌بافی از اوایل دوران صفویه در ایران رونق داشته ولی اکنون درحال منسوخ شدن است و تنها در یزد، کاشان، کرمان و تهران (در اداره کل هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، برای حفظ و احیای این هنر) کارگاه‌های ترمه‌بافی وجود دارند.

 

همچنین بخوانید 

تزیین تخم مرغ هفت سین | ۳۰ مدل تخم مرغ رنگی شیک به روش دکوپاژ و ساده

تزیین سفره هفت سین | ۳۳ مدل هفت سین زیبا برای عید نوروز

هفت سین با ویترای | ۱۲ مدل تزیین ظرف هفت سین با ویترای + آموزش

مدل سفره هفت سین نوروز ۱۳۹۷ | ۲۲ مدل تزیین سفره هفت سین نوروز ۹۷

ظرف هفت سین | ۳۵ مدل ظرف دست ساز سنتی زیبا برای هفت سین ۹۷

اشتراک گذاری مطلب

*

code

کلیه حقوق برای این سایت محفوظ است. اللــهم صــل علــی محــمد و آل محــمد و عجل فرجهــم