تزیین عیدی عروس | ۳۰ عکس عیدی بردن برای عروس با تزیین

تزیین عیدی عروس | ۳۰ عکس عیدی بردن برای عروس با تزیین

در بسیاری از شهر های ایران و حتی کشور هایی مثل افغانستان رسم است که در دوران عقد خانواده آقا پسر و خانواده اش به همراه یک سری هدایا و خوراکی های تزیین شده به خانه دختر خانم میروند و عید را به دختر خانم و خانواده اش تبریک میگویند ، در این نوشته از دلبرانه بیشتر در مورد این رسم و نحوه تزیین عیدی عروس به صورتی شیک و زیبا صحبت خواهیم کرد.

عیدی بردن برای عروس

تزیین عیدی عروس برای نوروز

در این نوشته از دلبرانه میخواهیم در مورد عیدی بردن برای عروس و تزیین و دیزاین کادو ها و خوراکی های عیدی با هم صحبت کنیم و عکس های زیبایی در این رابطه را با شما به اشتراک بگذاریم . اگر شما هم در آستانه عید قرار است برای عروس خانم تان عیدی ببرید یا خودتان عروس خانم هستید این نوشته احتمالا برای شما مفید خواهد بود.

تزیین عیدی عروس (۱۳)

تزیین عیدی عروس برای عید نوروز

قبل از هر چیز باید بدانیم چه چیز هایی را طبق رسم و رسوم برای عیدی عروس می برند ،البته این مورد تا حدود زیادی به رسم و رسوم محل و شهر زندگی شما بستگی دارد من کلیات را نام میبرم شما میتوانید بسته به محل زندگی خود این لیست را زیاد و کم کنید ، مثلا من شنیدم در زنجان یک مرغ پخته درسته برای عیدی عروس میبرند یا در برخی شهر ها مواد غذایی خام مثل برنج و روغن و حبوبات را هم به عنوان عیدی می برند که البته تا این حدش در اغلب جاها مرسوم نیست .

تزیین عیدی عروس (۱)
تزیین عیدی عروس در عید قربان

قبل از این که برویم سراغ لیست بلند و بالای خرید عیدی برای عروس خانم لازم است تذکر دهم همه این موارد به اختیار و انتخاب شما بستگی دارد ، فراموش نکنید زیبا ترین خاطرات وقتی اتفاق می افتد که همه چیز در نهایت سادگی و بی ریایی باشد ، در انتخاب و خرید وسایل تنها به نیاز های اشخاص توجه کنید نه چشم و هم چشم و چشمی شاید بتوانید به جای خیلی از ریخت و پاش های بی مورد پس انداز کنید و زندگی خود را با رفاه آغاز کنی نه با مقدار زیادی قرض و نگرانی.

تزیین عیدی عروس (۲)

برای عیدی عروس چه چیز هایی هدیه می برند ؟ 

 • لباس : این مورد میتواند کم و زیاد شود در برخی شهر ها این رسم انقدر مفصل است که از لباس زیر تا مانتو شلوار و پالتو و چکمه و کیف و کفش و لباس خونه و لباس مجلسی همه و همه را شامل میشود اما اغلب یک دست لباس مهمانی و یک دست مانتو شلوار و روسری کافی است .

مدل های تزیین لباس و هدیه های عروس و داماد را اینجا ببینید . 

 • چادر : رسم بردن چادر آن هم از نوع تزیین شده بیشتر مربوط به بله برون است اما در برخی جاها چادر رنگی گل گلی هم همراه خرید های عیدی عروس خانم تزیین شده و برده میشود.

مدل های تزیین چادر عروس را در مدل های مختلف اینجا ببینید. 

 • کیف و کفش : اغلب یک دست کیف و کفش ست یا غیر ست از نوع مرغوب برای عروس خانم هدیه برده میشود .

اگر دنبال مدل های زیبای کیف و کفش هستید اینجا مدل های زیبایی خواهید یافت . 

 • طلا : یکی از خرید های عیدی برای عروس خانم یک تکه طلاست که در خیلی جاها مرسوم است این تکه میتواند یک سکه یا النگو و گوشواره و گردنبند و انگشتر باشد ، هرچند چون خرید انگشتر هم برای حلقه و هم برای انگشتر نشان مرسوم است در این عیدی معمولا تهیه نمیشود … در این میان خرید النگو مرسوم تر است .

مدل های زیبایی از سرویس ها ی طلا را این نوشته ببینید . 

 • آجیل :آجیل یکی از خوراکی های همیشه گی در عید نوروز ما ایرانی هاست به همین جهت مثل شب یلدا آجیل و خشکبار به صورت تزیین شده در سبد یا تنگ یا ظرف های زیبا به عروس خانم و خانواده اش پیشکش میشود .

برای دیدن مدل تزیین آجیل برای عیدی عروس خانم روی اینجا کلیک کنید . 

 • شیرینی و میوه : این خوراکی ها طبق همان چیزی که در شب یلدا هم وجود دارد به صورت تزیین شده – در مورد میوه با میوه آرایی – در سبد ها و ظرف های زیبا در کنار باقی هدایا به خانه عروس خانم برده میشود.

برای دیدن مدل های میوه آرایی و تزیین میوه برای عیدی عروس خانم ها اینجا کلیک کنید . 

 • هفت سین : این رسم در همه جا وجود ندارد ولی گاهی هم برای زیبایی هم به مناسبت عید نوروز یک هفت سین کوچک تزیین شده هم با موارد بالا همراه میشود . هفت سین را هم که شما بهتر از من میدانید شامل چه مواردی میشود.

تزیین عیدی عروس (۳)
تزیین عیدی عروس در عید نوروز

تزیین عیدی عروس (۴)
تزیین عیدی عروس

تزیین عیدی عروس (۵)

تزیین عیدی عروس داماد

تزیین عیدی عروس (۶)
تزیین عیدی عروس و داماد

تزیین عیدی عروس (۷)

تزیین عیدی عروس در نوروز

تزیین عیدی عروس (۸)
تزیین عیدی عروس خانم

تزیین عیدی عروس (۹)
تزیین عیدی عروسی

تزیین عیدی عروس (۱۰)
تزیین عیدی عروس

تزیین عیدی عروس (۱۱)
تزیین عیدی عروس ۹۷

تزیین عیدی عروس (۱۲)

تزیین آجیل برای عیدی عروس
تزیین آجیل عید برای عروس

تزیین عیدی عروس (۱۴)
تزیین آجیل برای عید نوروز

تزیین عیدی عروس (۱۵)

عیدی عروس در عید نوروز
عیدی عروس در نوروز

تزیین عیدی عروس (۱۶)

عیدی عروس

عیدی عروس و داماد
عیدی عروس به داماد

این مدل های پاکت پول مناسب هدیه دادن عیدی به عروس خانم ها و آقا داماد ها توسط خانواده ها و اقوام است .

تزیین عیدی عروس (۲۲)
عیدی عروس نوعروس
عیدی عروس چیست

تزیین عیدی عروس (۲۸)
عیدی عروس تزیین
عیدی عروس خانم
عیدی عروس درعید قربان

تزیین عیدی عروس (۳۰)
عیدی عروس
عیدی عروس ۹۷
تزیین عیدی عروس ۹۷

تزیین عیدی عروس (۲۹)

تزیین آجیل عیدی عروس
تزیین آجیل عیدی

تزیین عیدی عروس (۱۷)
تزیین آجیل عید نوروز
تزیین آجیل عید عروس

تزیین عیدی عروس (۱۸)
تزیین آجیل عید ۹۷
تزیین آجیل عید ۹۸

تزیین عیدی عروس (۱۹)

آموزش تزیین آجیل برای عیدی عروس :

 1. ابتدا یک تکه مقوا به شکل دایره برش بزنید،
 2. هر چه دایره بزرگتر باشد گل بزرگتری خواهید داشت و باید از آجیل بیشتری استفاده کنید.
 3. از یک سیم گلسازی استفاده کنید و مقوای دایره شکل رو سر سیم بچسبونید و محکم کنید.
 4. با کمک چسب حرارتی شروع کنید به چسبوندن تخمه آفتابگردان یا کدو یا ژاپنی از لبه های مقوا
 5. و هر ردیف که چیده میشه ردیف بعدی رو با فاصله و لابلای ردیف قبلی بچسبونید تا به مرکز گل برسید.
 6. برای مرکز میتونید از پسته یا فندق یا بادام و… استفاده کنید.
 7. بعد از اتمام کار یک تکه اسفنج داخل ظرف یا سبد مورد نظرتون بذارید
 8. ساقه هارو با چسب در جاهای مختلف اسفنج محکم کنید
 9.  با استفاده از پوشال رنگی یا فوم یا ریسه های سبز رنگ اطراف اسفنج رو پوشش بدید و به سلیقه خودتون دیزاین کنید.
 10. من گلهارو داخل حباب قرار دادم
 11. این حباب هارو میتونید از گل فروشی ها یا مغازه های بلور فروشی یا لوازم دکوری تهیه کنید.
 12. از این ایده تزیین میتونید برای آجیل شب یلدا عروس هم استفاده کنید.

تزیین عیدی عروس (۲۱)

تزیین عیدی عروس (۲۰)

تزیین میوه برای عیدی عروس
تزیین میوه برای عیدی بردن عروس
تزیین میوه عیدی عروس

تزیین عیدی عروس (۲۶)
تزئین میوه برای عیدی عروس
تزیین میوه برای عید نوروز
تزیین میوه برای عید قربان

تزیین عیدی عروس (۲۷)
تزیین میوه برای عید عروس
تزیین میوه برا عیدی عروس
تزیین میوه برای عیدی

تزیین عیدی عروس (۲۳)

تزیین سبد میوه عیدی عروس
تزیین سبد عیدی عروس

تزیین عیدی عروس (۲۴)

تزیین سبد میوه عیدی عروس
تزیین سبد عیدی عروس

تزیین عیدی عروس (۲۵)

خوبی ها و بدی های رسم عیدی بردن برای عروس خانم 

این طبیعت خانم‌ها است که هدیه گرفتن را دوست دارند. تحقیقات نشان داده که خانم‌ها بیشتر از آقایان به گرفتن هدیه خوشحال می شوند. احتمالا همین علاقه شدید خانم‌ها به گرفتن هدیه سبب شده که چیزی به نام بردن عیدی در روزهای مناسبتی برای دختران از سوی خانواده نامزدش رسم شده باشد.

هر چند اکنون این کار تبدیل به یک فرهنگ شده است و کم کم این فرهنگ جایش را به یک رقابت می دهد که در بسیاری موارد مشکل ساز نیز می شود. مردم در افغانستان به دلیل باورمند بودن شان به سنت های قدیمی، این مساله را خیلی جدی می گیرند و در هر عید و یا سال نو، خانواده پسر مکلف است، مقدار زیاد از لباس، طلا و خوردنی های رنگ رنگ، برای خوش حال ساختن نامزد پسر شان، به خانواده دختر تقدیم کنند. این کار با یک رسم و برنامه خاص انجام می شود. برخی از خانواده ها هدایای قیمتی در جریان عید برای نامزد پسر شان می برند

رسم عیدی بردن

خانواده‌های که پسر نامزد شده دارند، در هر عید از جمله عید سعید فطر، عید سعید قربان و عید نوروز به خانه‌ی عروس آینده‌ای شان عیدی می‌برند. مواد اصلی عیدی یک جوره لباس مکمل با وسایل آرایش، کیفک دستی و دو یا سه جوره چپلی می‌باشد. بیک یا کیفک دستی و چپلی‌ها باید با رنگ لباس هم‌خوانی داشته باشند. در کنار لباس، کیک و کلچه عیدی، میوه تازه، میوه خشک و خینه هم از جمله ضروریاتی است که باید آماده شود. بر علاوه این‌ها، خوردنی ها مانند ماهی پخته شده، جلیبی و برخی مواد خوراکی دیگر نیز، شامل عیدی می باشد.

عیدی دادن از رسوم دیرینه در افغانستان است

خانواده داماد، عیدی را با جمعی از اعضای فامیل که بیشتر دختران جوان باشند ۲ یا ۳ روز قبل از عید، با هماهنگی خانواده عروس، در یک برنامه ویژه با ساز و سرود و رقص به خانه عروس می‌برند. در مقابل خانواده عروس نیز، به طور ویژه از فامیل داماد پذیرایی می‌کند. در پایان محفل خانواده‌ی عروس تحفه‌یی را که برای داماد تهیه کرده در خمچه‌های خالی شده می گذارند و به خانواده داماد می‌دهند. تحفه داماد، معمولن یک دست دریشی با یخن‎قاق و نکتایی و یا پیراهن تنبان‌های یخن دوزی شده می باشد.تحفه های که برای عروس برده می‌شود، تک تک از خمچه‌ها کشیده شده و به مهمان‌ها نشان داده می‌شود. این برنامه عمدتن با رقص و پایکوبی به همراه است.

البته برخی‌ها نیز هستند که نه تنها برای عروس، بلکه برای تمام اعضای خانواده عروس لباس می‌گیرند. این امر بیشتر از روی رقابت صورت می‌گیرد. این خانواده‌ها، برای عروس شان به جای یک سیت لباس، چندین سیت می‌گیرند و در مقابل فامیل عروس نیز نمی‌خواهد از فامیل داماد کم بیاید. بردن عیدی برای فامیل عروس دو سه روز قبل از عید انجام می شود

تجمل گرایی

در سال‌های اخیر، عیدی بردن بیشتر تبدیل به یک مساله تجمل گرا شده است. نوعی رقابت جایش را به صمیمت داده است. هر چیزی که برای عروس گرفته می‌شود، باید جداگانه و با دیزاین خاص بسته بندی شود. حتا میوه های تازه و خشک را نیز باید گل بزنند. تازه جای گل های مصنوعی را گل های تازه گرفته که قیمتش به مراتب بیشتر است.

چیزی قابل توجه این که، در هنگام عید، کار گل فروشان به شدت رونق می‌گیرد و کنترولی هم در قسمت قیمت ها نیست و قیمت های گل با وجود فروش زیاد، بالا می رود. این تحفه ها باید به شکل بسیار ظریف و هنرمندانه بسته بندی شود، کاری که شاید خود خانواده ها نیز می توانند آن را انجام بدهند؛ اما به دلیل رقابت یا مسائل دیگر با دیگر خانواده ها، باید یک گل فروش این کار را انجام بدهد.

تمام این همه مصارف صرف برای تحت تاثیر قرار دادن طرف است و این که نشان بدهند خانواده داماد به شدت با سلیقه و خوش ذوق اند و به دختر که عروس شان می شود، اهمیت قایل اند.انوع میوه های تازه و خشک در میان وسائل دیگری که برای عروس خریداری می شود وجود دارد

تفاوت‌ها در بردن عیدی

خانواده‌های ثروتمند به جای یک جوره چندین جوره لباس مانند شراره، ساری، پنجابی، ماکسی و … به خانه دختر می‌برند. یا هم اکثرن به جای لباس، جواهرات قیمتی را انتخات می‌کنند مانند انگشتر طلا، یا چوری، کمان یا ماتیکه طلا، برای عروس شان می برند

اما اکثر مردم در شهرها و یا ولایات که اقتصاد مناسب ندارند، تلاش می‌کنند با داشته‌های مناطق شان کنار بیایند و اگر قرار باشد میوه تازه و یا خشک نیز در کنار لباس ببرند، از باغ های شان چیده و عیدی می برند.

در کابل و کلان شهرهای دیگر افغانستان نیز، مردمان فقیر و بی پول زیاد اند که اکثرن به دلیل نداشتن اقتصاد خوب، از تجمل گرایی خود داری می کنند. اکثر کلچه و یا شیرینی باب خشک را خود شان در خانه آماده می‌کنند، این گونه جلو مصارف بیش از حد را می گیرند. نوعیت خرید عیدی در هر خانواده متفاوت است

هزینه های هنگفت

عیدی بردن برای عروس در سال‌های اخیر، همواره در قطار مصارف هنگفت و کمر شکن قرار گرفته است. مصارفی که از یک احترام تبدیل به یک رقابت شده است و خانواده‌ها برای رو سرخ ماندن در میان خانواده های اقوام و نزدیکان، باید به قیمتی عیدی خوب و به قول خود شان آبرومندانه ببرند. آن طرف هم اگر گاهی دختر و یا خانواده دختر افرادی با درک بالا باشند که این مشکل تا جای حل هست.

اکثرن جوانان پس از عروسی روزگار خوبی ندارند. بیشتر شان که از خانواده های متوسط و یا فقیر اند، قرضدار و منت بار تا چند سال باقی می مانند. انرژی که روی ساختن یک زندگی متمرکز سازند، روی پرداخت قرض‌های متمرکز می سازند که در نتیجه عروسی متحمل شده اند.

برخی ها معتقدند که قیمت اجناس خریداری شده برای عیدی میزان اهمیت عروس را برای خانواده داماد نشان می دهدیا گاهی هم بیشتر جوان ها سن ازدواج شان می گذرد. بی پولی و فقر سبب می شود تا سال‌ها ازدواج نکنند و احتمالن بسیاری دچار افسردگی های شدید نیز از این ناحیه می شوند.

همچنین بخوانید :

 تزیین شب یلدا عروس | شب یلدایی عروس را چطور تزیین کنیم؟ + ۴۰ عکس

تزیین حنا عروس + ۵۰ مدل زیبا و متنوع حنا برای مراسم حنابندان

تزیین چادر عروس | ۳۰ مدل تزیین ساده و زیبای پارچه و چادر بله برون عروس

کله قند بله برون | ۴۰ مدل شیک و ساده تزیین کله قند برای بله برون عروس

تزیین جهیزیه | ۵۵ عکس زیبا از مدل های تزئین جهیزیه عروس بطور کامل

تزیین وسایل بله برون | ۵۰ عکس زیبا از تزیین وسایل و خرید بله برون

اشتراک گذاری مطلب

*

code

کلیه حقوق برای این سایت محفوظ است. اللــهم صــل علــی محــمد و آل محــمد و عجل فرجهــم